Pan Karel Kalus byl umístěn v soukromém sociálním zařízení Ambrozie v Orlové–Porubě po mozkové mrtvici počátkem loňského roku. „Po mrtvici potřeboval otec celodenní péči, a tu jsme mu nebyli schopni zajistit. Všichni pracujeme a musel by zůstávat dlouho sám doma. Vybrali jsme tedy soukromé zařízení s 24 hodinovou péčí, kde by se otec trochu zrehabilitoval,“ líčí jeho syn Michal. „Počítali jsme s tím, že se stav tatínka zlepší a zanedlouho se bude moci vrátit zpátky domů,“ dodal.

Zdravotní stav pana Kaluse se však nelepšil, ba naopak horšil. „Otec musel být intubován a dostával stravu a tekutiny sondou. Přesto skončil s podezřením na dehydrataci v nemocnici, kde mu navíc zjistili zánět plic a zánět močového měchýře. V noci byl převezen do nemocnice v Orlové–Lutyni,“ říká syn pana Kaluse.

V nemocnici zdravotnický personál příbuzné upozornili na to, že jejich otec není první případ, který byl z Ambrozie přivezen do nemocnice k hospitalizaci v noci a ve zuboženém stav. „V nemocnici si otec pobyl týden a začal otec opět komunikovat s okolím. Vrátila se mu chuť k jídlu a jeho stav se celkově zlepšil, jak po stránce fyzické, tak psychické,“ tvrdí pan Michal.

Pojal tak podezření, že personál Ambrozie si usnadňuje péči o svěřenou osobu tím, že ji zbytečně zavedl umělou stravu, aby pacienta v zařízení nemuseli krmit. Myslí si také, že s otcem nikdo neprováděl rehabilitace, po roce pobytu v zařízení mu naprosto zakrnělo svalstvo.

„Chtěli jsme otci najmout rehabilitační sestru, kterou bychom platili, ale majitelka objektu nám sdělila, že si musíme předem domluvit návštěvní hodiny, aby se mohl personál Ambrozie předem na rehabilitační pracovnici připravit. Když jsem se zeptal zaměstnankyně, proč s otcem neprovádí rehabilitace, řekla, že otec nespolupracuje,“ tvrdí pan Michal.

Majitelka zařízení Marcela Kučerová se odmítla o případu bavit přes telefon. „Všechno jsou to lži a výmysly,“ uvedla. Žádost o zodpovězení dotazů k případu pana Kaluse prostřednictvím e-mailu odmítla.