Úbytek nezaměstnaných však v žádném případě neznamená, že by se počet lidí bez práce skutečně snižoval. To je úřady práce dokáží příznivě vykazovat statistiku. Přesná čísla to dokazují.

Nezaměstnanost podle úřadů práce klesá i přesto, že je každý měsíc propouštěno více lidí, než kolik jich najde práci. Například v průběhu května se přišlo evidovat 1255 uchazečů o zaměstnání. Ze stejné evidence nastoupilo do práce 990 lidí. Fígl snižující se nezaměstnanosti spočívá v počtu uchazečů vyřazených z evidence. Těch bylo v květnu celkem 1796. jednak mezi nimi bylo 990 lidí, kteří si našli práci, ale také ti, kteří byli z nejrůznějších důvodů vyřazení. Částečně jde o lidi, kteří dovršili důchodového věku, ale také ti, kteří byli vyřazeni za trest, protože si třeba práci hledat nechtěli. Skutečných nezaměstnaných je tedy na Karvinsku o několik tisíc, možná i desítek tisíc, více, než kolik je vedeno v evidenci Úřadu práce Karviná.

„Nadále se zvyšuje počet uchazečů vyřazovaných z evidence pro nespolupráci s úřadem, na což má vliv zvýšená intenzita zprostředkovací činnosti úřadu práce. Ta mnohým uchazečům nevyhovuje, neboť chtějí nadále setrvat v evidenci a na sociálních dávkách,“ vysvětlil ředitel Úřadu práce Jiří Montag.

Celookresní míra nezaměstnanost nyní činí 11,98 procenta. Z pěti poboček v rámci Karvinska mají největší problémy sehnat práci lidé v Karviné, kde míra nezaměstnanosti činí 14,26 procenta. Následuje Orlová (12,72), Havířov (12,27), Český Těšín (10,57) a Bohumín (8,84).
Nejčastěji byli propouštěni pomocní a nekvalifikovaní dělníci, prodavači či sekretářky. Naopak největší zájem měli zaměstnavatelé o prodavače, zedníky a horníky.