„Akce se nazývá Stop kriminalitě na Karvinsku a hlavním cílem je přimět lidi k tomu, aby nedávali zlodějům šanci. Stejnou akci už jsme dělali v Karviné a teď máme naplánovány dva termíny v Havířově. Ve středu to je Kaufland a 25. června to bude havířovské Tesco,“ informovala okresní policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Setkání s občany se konají vždy od 9 do 12 hodin. Policisté si obchodní centra nezvolili náhodou. Právě z těchto lokalit mají hlášeno nejvíce případů krádeží. Lidé se při nakupování soustředí na zboží a jeho cenu a zapomínají na vlastní věci. Ti nejméně zodpovědní nechávají osobní věci v nákupních vozících.

V poslední době se množí také případy, kdy jsou lidé okrádáni při nakládání nakoupeného zboží do zavazadlového prostoru automobilu. Při této činnosti je záměrně osloví člověk, který se zdlouhavě a nechápavě vyptává na cestu nebo potřebuje důležitou radu. Jeho komplic mezitím nenápadně otevírá dveře auta a krade věci uložené na sedadlech.

Samostatnou kapitolou jsou organizované bandy podvodníků, které se snaží z nakupujících vylákat peníze, když jim na parkovištích nabízejí nejrůznější zboží. Na ukázku jim do ruky půjčí funkční vzorek, ale po zaplacení lidé izískají jen podobně vyhlížející atrapu. Podobně se snaží za velmi výhodnou cenu prodat šperky.