Ředitel nemocnice Miroslav Janečka a jeho náměstek Jan Karczmarczyk včera před zastupieli popřeli zprávy o údajném zavírání některých oddělení a omezení provozu orlovské nemocnice. Přiznali ale, že se nyní potýkají například s úbytkem lékařů–ortopedů.

„Máme svou vizi a nemocnici skutečně čekají některé změny a přestavby. Ty ale budou probíhat tak, aby pacienti nepocítili žádnou změnu k horšímu,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Janečka.

Jeho náměstek Jan Karczmarczyk dodal, že v orlovské nemocnici bude určitě i nadále fungovat vyhlášená ortopedie, stejně jako lékařská pohotovost. Jisté zatím není, zda tam bude pracovat oddělení neurologie.

„Provoz nemocnice se snažíme optimalizovat a je například fakt, že na vyšetření CT stejně vozíme sto procent pacientů právě do Karviné,“ sdělil náměstek.

Dotazy zastupitelů na vedení nemocnice se týkaly zpráv, které orlovskou veřejnost poslední dobou znepokojují.
„Slyšeli jsme, že výpověď podali hned čtyři lékaři z ortopedie. Vy přitom říkáte, že o oddělení nemáme mít obavy,“ zaznělo z řad zastupitelů.

Náměstek ředitele tuto informaci potvrdil. „Samozřejmě jsme s nimi začali jednat, oslovili jsme zároveň i lékaře, o které bychom měli zájem, kdyby daní ortopedové své rozhodnutí nezměnili. Musíme se prostě s takovou situací vyrovnat,“ vysvětlil Jan Karczmarczyk.

Zastupitelé ale pořád žádali další ujišťování. „Před lety nám tady náš současný starosta ještě jako ředitel vaší nemocnice přijel oznámit, že se naše nemocnice spojuje s Karvinou, aniž bychom o tom dříve věděli. Pochopte, že chceme mít pro naše občany jistotu,“ znělo z úst orlovských zastupitelů.

Podle vyjádření obou pánů z karvinské nemocnice je nynější situace taková, že lidé z Orlové nemusejí mít o místní nemocnici strach. Jaká bude situace po blížících se krajských volbách ale nikdo zaručit nemůže.

Hovořilo se také o tom, že by orlovská část nemocnice přešla pod město. O tom se spekulovalo již dříve. Zřizovatelem nemocnice je kraj. A již dříve se hlasitě hovořilo o tom, že je na kraji vůle obě nemocnice opět rozdělit.

Starosta Jiří Michalík ale přítomné ujistil, že nemocnice by fungovala i po jejím osamostatnění.

„Pokud kraj někdy v budoucnu rozhodne o odloučení naší nemocnice od Karviné, stane se jejím provozovatelem město, protože danou zdravotní péči pro naše občany chceme každopádně zachovat,“ sdělil starosta Orlové.