Také Zlatuše Štěpániková je ráda, že může po šesti letech konečně pracovat. „Jsem vyučená soustružnice, ale tahle práce mě baví. Akorát nám je tady všem líto, že to není práce nastálo,“ posteskla si dvaapadesátiletá žena.

Pracovní skupinu vede mistr Pavel Cieslar, který sám byl před získáním tohoto místa půl roku v evidenci úřadu práce.
„Zaměstnanci mají na starosti hlavně úklid veřejných prostranství, likvidujeme černé skládky a uklízíme hřiště,“ popsal pracovní náplň Pavel Cieslar. Své svěřence pochválil, práce jim prý jde od ruky.

Také Technické služby využívají kolem 40 lidí v rámci veřejně prospěšných prací, ale k úklidu města to stále nestačí.
„Technické služby dělají, co mohou, ale máme stále stížnosti na stav čistoty městských prostranství, přibývají černé skládky, takže jsme chtěli přidat na intenzitě úklidu a údržby. Domluvili jsme se s úřadem práce a uspořádali normální výběrové řízení, a nakonec máme tedy 36 lidí,“ uvedl náměstek karvinského primátora Dalibor Závacký.

Program je dotován z peněz Evropské unie, ale město hradí nákup pracovních pomůcek a nářadí, doplňkové služby jako svoz odpadu a skládkování.
„V objektu Technických služeb máme pro tyto zaměstnance pronajaty prostory, kde mají šatny, sprchy, sociální zařízení a sklad nářadí. To vše chceme ještě v budoucnu opravit, aby zázemí bylo lepší,“ řekla mluvčí karvinské radnice Šárka Swiderová. Dodala, že toto všechno vyjde městskou pokladnu na 1,4 miliony korun včetně vyšší mzdy pro mistra úklidových skupin.

Tento projekt má v Karviné fungovat pouze šest měsíců, kdy jsou sezónní práce hlavně od jara do podzimu. „Po půl roce vše vyhodnotíme a podle finančních možností zahájíme opět nový,“ prohlásil náměstek Dalibor Závacký.
Poté, co se informace o projektu dostala mezi nezaměstnané, zvoní prý na radnici neustále telefony. „Lidé se chtějí zařadit do pracovní skupiny. Bohužel to není možné, projekt je už uzavřený,“ sdělila vedoucí odboru místního hospodářství Jana Salamonová s tím, že se lidé včas dozvědí o nastartování druhého projektu v příštím roce.

Deset nových míst vznikne v nejbližší době také v Orlové.
„Zapojili jsme se také do projektu veřejně prospěšných prací a vznikne u nás deset pracovních míst pro velmi špatně umístitelné lidi na trhu práce,“ potvrdila mluvčí města Nataša Cibulková.