Odborníci upozorňují na to, že právě o tomto víkendu bude aktivita klíštěte obecného na území České republiky na stupni číslo pět, tedy nejvyšším.
Znamená to, že je nejvyšší pravděpodobnost napadení člověka nebo zvířete klíštětem a velká pravděpodobnost nakažení klíšťovou encefalitidou nebo lymskou boreliózou. Na Karvinsku není však situace nebezpečná tak jako v oblastech Opavska, Bruntálska a Jeseníků.

„Území Beskyd, kam většina lidí z Karvinska jezdí na rekreaci či výlety, je relativně bezpečná,“ uvedl vedoucí protiepidemického oddělení Krajské hygienické stanice v Ostravě Josef Matuška.

Od počátku letošního roku bylo na Karvinsku hlášeno pět případů boreliózy a zatím žádný případ klíšťové encefalitidy, proti které je nejlepší ochranou očkování. Očkování se doporučuje až u dětí školou povinných, ne u předškoláků. Ti jsou totiž pod větším dohledem rodičů, kteří je často po návratu z přírody kontrolují.

„Nejdůležitější je přisáté klíště ihned z těla odstranit. Čím dříve, tím je větší pravděpodobnost, že k nákaze nedojde. Některé děti třeba na letních táborech klíště ze strachu nepřiznají, a to je chyba. Rodiče by měli své děti poučit,“ doporučila praktická lékařka pro děti a dorost Zdeňka Šidlová.
Prozradila, že v ordinaci zaznamenala zvýšený zájem o očkování proti klíšťové encefalitidě. „Je to vlastně paradox. V zimě, kdy je pro očkování doporučená doba, na to lidé zapomínají, a teď to chtějí dohnat,“ dodala.

U dětí má nákaza klíšťovou encefalitidou lehčí průběh než u dospělých či seniorů.

„Děti projdou encefalitidou jako banálním infektem, který nemívá následky. U dospělých a seniorů už je to vážnější a onemocnění může mít i těžké důsledky. A pokud jde o věk nakažených, týká se to téměř vždy jen dospělých, kteří na svou kontrolu nejsou příliš dbalí,“ řekl lékař Matuška.

Proti lymské borelióze očkovací látka neexistuje, léčí se antibiotiky. „Pokud člověk po odstranění klíštěte zaznamená v místě kousnutí lokální zarudnutí, které zevnitř světlá, je to ze 70 procent příznak, že se jedná o boreliózu. Měl by okamžitě navštívit lékaře, protože nemoc se dá hned na začátku velmi dobře vyléčit antibiotiky. Pokud na to člověk přijde pozdě, mohou mu hrozit zdravotní komplikace,“ dodal epidemiolog Josef Matuška.

Klíšťata žijí v travnatých, křovinatých a lesních porostech. Rizikové oblasti jsou listnaté nebo smíšené lesy, lesoparky, ale i městské parky.