Věková hranice, kdy děti experimentují s kouřením a alkoholem, stále klesá. Test Deníku prokázal, že pro některé prodejce je důležitější tržba i za cenu, že porušují zákon a mohou být pokutováni.

Během pokusu redaktor objížděl obchody s desetiletým chlapcem. Ve větších nákupních centrech však nepochodil. „To si asi děláš srandu,“ reagovala prodavačka v Karviné, když chlapec kromě jiného nákupu měl v košíku i víno.

Další častá odpověď byla, ať si to přijdou koupit rodiče sami, a to i přesto, že měl chlapec v ruce lístek s napsaným nákupem.

Zcela jiný přístup byl však v malých večerkách. Prodavačka se vůbec ani na sekundu nepozastavila nad tím, že malému chlapci prodává cigarety a pivo.

„Měl lístek a říkal, že ho poslala mamka. V takovém věku by to přece ani nemohl mít pro sebe. Pokud to nechcete, vrátím vám peníze,“ argumentovala prodavačka jedné z havířovských večerek, která ale tvrdila, že mladistvým vždy kontroluje občanský průkaz.

Zjistili jsme však, že lidé z okolních domů si stěžují na podnapilou a hlučnou mládež právě kolem tohoto obchodu, který sousedí ještě s jedním. Poměrně časté jsou zde i výjezdy městské policie.

Prodejci se cítí být krytí tím, že oni zboží prodají zletilému, a komu to on následně před prodejnou předá, už není jejich záležitostí.

Ve škole kouří až 80 procent žáků

Právě možnosti lehce získaných cigaret a lihovin mají za příčinu, že žáci na školách berou tyto neřesti už jako samozřejmost. Většinou se sice jedná o experimentování, ale od té je jen krůček k závislosti.

Na jedné z orlovských základních škol kouří až 80 procent žáků osmých a devátých tříd. Učitelé tvrdí: „My s tím nic nezmůžeme!“

„Mnohdy se tím děcka sama chlubí, také to jde cítit z jejich oblečení. Ale jak to vyřešit? V budově školy se stává jen zřídkakdy, že by si zapálili třeba na toaletě. A pokud ano, zapírají to a my se nedovíme přesného viníka. Když někoho nachytáme před školou, maximálně mu domluvíme, pokáráme a uvědomíme rodiče. Stejné to je s alkoholem. Víme z doslechu, že určití žáci mimo školu pijí alkohol. Naštěstí v nižších ročnících tyto případy jsou opravdu jen ojedinělé,“ řekla učitelka jedné orlovské základní školy, která si nepřála být jmenována, jelikož z přiznání velkého procenta kouřících žáků by asi vedení školy nemělo radost.