Řešením by se zdálo udělit „slibovanou“ pokutu, avšak podle Cibulkové je v tomto případě problém dokázat skutkovou podstatu přestupku.

Pracovníci odboru životního prostředí orlovské radnice vyrazí na kontrolu hned počátkem července. Pokud posečeny nebudou, bude s vlastníky zahájeno správní řízení a výsledek jednání může skončit pokutou až do výše 30 tisíc korun.

„S tímto problémem se potýkáme každoročně a samozřejmě se vždy snažíme s vlastníky domluvit po dobrém, ale skutečně se najdou i případy, kde jsme z důvodu nedostatečné legislativy bezmocní,“ dodala Cibulková.

Proč se vůbec musí udržovat pozemky posečené? Majitelé pozemků musí zabránit tomu, aby se do okolí rozšiřoval plevel a aby se omezil výskyt škodlivých organizmů, které způsobují u mnoha lidí alergii. „Plevel a přerostlá tráva stěžuje život nejen dospělým ve městě, ale i mnoha dětem, které trpí právě alergiemi,“ vysvětlila Cibulková.

Výskyt škodlivých organismů včetně plevele může poškozovat také životní prostředí a ohrožovat zdraví zvířat. Pozemky na území Orlové by měly být posečeny do konce června.

Obdobně vypadá situace na celém Karvinsku. Například v Petřvaldě, v Petrovicích i v Dolní Lutyni. Všechna města a obce se řídí závaznou vyhláškou a podle ní úředníci pozemky kontrolují.

„Většinou nás na neudržované plochy upozorní občané. My pak zjistíme vlastníka a pošleme mu upozornění, aby v určité době, zpravidla do 15 dnů, pozemek posekal a vyhrabal ho,“ vysvětlil starosta Dolní Lutyně Pavel Buzek.

Pokud majitel pozemku nezareaguje, dostane výzvu úřadu. „Pak místo nafotíme a s průvodním dopisem, upozorněním a výzvou pošleme na úřad v Orlové. Tam pak zahájí s majitelem přestupkové řízení,“ dodal starosta Dolní Lutyně.