Ovšem statistika říká, že změny budou muset přijít. Jen za první čtvrtletí tohoto roku se narodilo o patnáct set dětí více než loni.

Například v Českém Těšíně jsou školky už nyní naplněné. „Zatím neznáme přesný počet dětí, které v září nastoupí do mateřských škol, ovšem letos už máme školky naplněné na maximum,“ uvedl vedoucí odboru školství Miroslav Stařičný.

Dodal, že loni navštěvovalo mateřské školy ve městě 760 dětí. „Kapacity jsou zatím dostačující a o zřízení nové mateřské školy či navýšení počtu tříd město v tuto chvíli neuvažuje,“ dodal Stařičný.

To potvrdila i mluvčí radnice Dorota Havlíková: „Nic takového nechystáme a tak akutní věc to není. Navíc je každým rokem situace jiná, někdy místa jsou volná, jindy je jich méně.“

V Orlové museli kvůli velkému zájmu rodičů otevřít novou školku. „Školky máme vytíženy na sto procent. Od loňského roku zaznamenáváme nárůst dětí a dalších požadavků ze strany rodičů, a proto jsme už loni otevřeli novou školku s kapacitou 29 míst,“ řekla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Dnes je i tato školka plně obsazená. „Pokud potřebuje někdo z rodičů umístit své dítě do školky v průběhu školního roku, pak v podstatě nemá šanci,“ přiznala mluvčí orlovské radnice Nataša Cibulková. Odbor školství proto na žádost ředitelky MŠ Karla Dvořáčka připravuje další navýšení kapacity.

„Počítáme s tím, že zastupitelé tento návrh schválí a vyhoví tak narůstajícím požadavkům ze strany rodičů,“ dodala Cibulková.

Ve městě funguje šest budov školek, v nichž je momentálně 364 dětí a další čtyři MŠ jsou soukromé. Jejich kapacita je stanovena ve výši 350 dětí a vykazují vytíženost ve výši 94 procent. Pouze v Mateřské škole s polským vyučujícím jazykem je zatím volných posledních osm míst.

V Karviné se letos zapsalo o 69 dětí více než v roce minulém. Celkově je letos v 16 karvinských školkách 1 311 dětí, přičemž je kapacita 1 533. „Pro příští školní rok počítáme s kapacitou kolem šestnácti set předškoláků a ani tak by kapacita všech školek neměla být naplněna do posledního místa,“ uvedla mluvčí města Karviné Šárka Swiderová. Podle ní se ve školkách žádné třídy navíc otvírat nebudou.

Že vám nevzali dítě do školky? Podle Swiderové se to stát může, ale problém v tom nevidí. „Rodiče buď přišli pozdě k zápisu, nebo mají školku vzdálenou od domu pět set metrů a trvají na tom, že chtějí dát dítě do té, která je od domu vzdálená pouhých 200 metrů. To my ale řešit nemůžeme,“ uvedla Swiderová s tím, že skutečně oprávněnou stížnost na neumístění dítěte neměli, kapacita školek i jejich rozmístění po městě jsou dostatečné.