Situace kolem roky uzavřeného objektu se vyjasnila a podle včera podepsané dohody mezi městem a zástupci OKD bude Družba už zanedlouho majetkem města. Těžaři vymění budovy za pozemky, jež jsou v současné době ve vlastnictví města a jsou zasaženy důlní činností.

Město má v plánu vrátit dnes chátrajícímu kulturnímu domu jeho dřívější oblíbenost a věhlas. „Kulturní dům Družba potřebuje rekonstrukci a my bychom rádi zase ve městě měli vlastní stánek pro opravdu velké kulturní akce, pro plesy a podobně,“ uvítal uzavření dohody primátor Tomáš Hanzel.

Město o získání kulturního domu Družba jednalo s OKD už dříve. Dokonce existuje i předběžná studie, kolik bude stát rekontrukce budovy. Odhady hovoří o desítkách milionů korun, protože majitel objektu do něj za posledních 25 let téměř neinvestoval.

V Lipinách má vyrůst golfové hřiště

Společnost OKD se podle jejího generálního ředitele Klause-Dietera Becka bude také podílet na projektu, jehož cílem je vybudování golfového areálu v lokalitě Lipiny.

„Plány jsou to skvělé, předpokládám, že hrát se bude už na jaře 2010,“ komentoval primátor Hanzel s tím, že bylo nyní dohodou stvrzeno jen to, co už OKD slíbilo a představilo na podzim loňského roku.

OKD bude také dle dohody dbát na rekultivace dalších oblastí Karviné ovlivněných těžbou.

„Jsme rádi, že se z nás stávají dobří partneři, kteří si dokáží vyjít vstříc. Ze zahraničních zkušeností víme, že těžba uhlí nemusí pro lidi znamenat nepříjemnosti. Díky moderním technologiím bude důlních škod stále méně, naopak blízkost stabilní firmy je pro město zárukou rozvoje a jeho obyvatelům přináší sociální jistoty,“ uvedl ředitel OKD Klaus-Dieter Beck.

Město Karviná si je vědomo toho, že hornictví je a bude stále jednou z nejstabilnějších pracovních příležitostí na Karvinsku.

„Na straně druhé je tady samospráva také proto, aby dbala na minimální dopad těžby na život lidí. Proto jsme rádi, že se k tomu těžaři staví velmi vstřícně a že nám už vlastně začínají také vracet to, co regionu dolování dříve vzalo,“ doplnil karvinský primátor Tomáš Hanzel.