Jak už Deníku řekl střelmistr Jiří Eliáš, 95 metrů vysoký skip bude jeho premiérou. Dosud střílel převážně ocelové těžní věže a jiné objekty. „Jedná se o bytelnou železobetonovou stavbu. Skip bude odstřelen tak, aby se vyvrátil na bok. Padat bude do prostoru ke kolejišti,“ řekl.

Atraktivní podívaná přiláká zcela jistě mnoho lidí. Nejlepší podmínky pro sledování budou mít z Orlovské ulice.

„Vstup do areálu není z bezpečnostních důvodů možný. Celý prostor bude hlídán bezpečnostní agenturou. Pro veřejnost připravíme mimo areál místo s dobrým výhledem na odstřelovanou věž. Cesta k němu bude vyznačena od hlavní vrátnice,“ uvedl mluvčí OKD Vladislav Sobol.

Konec Dukly

Skipová věž je poslední ze tří věží, které se nad Duklou tyčily. První dvě ocelové byly odstřeleny už před časem. Odstřeleny či zbořeny byly také další objekty, pro které se nenašlo jiné využití, nebo nejsou chráněny jako technická a architektonická památka.

Likvidace šachty začala loni v lednu, kdy byl z podzemí vyvezen poslední vozík kvalitního koksovatelného černého uhlí. To se nyní dobývá z podzemí sousední šachty Lazy. Z podzemí bylo vyvezeno všechno zařízení a materiál, který se dal ještě použít. Šachty hluboké až jeden kilometr byly zasypány a podzemí už nyní zaplavuje voda.

Právě šachtou pod skipem je vedeno potrubí, kterým se z podzemí čerpá zemní plyn. Ten zpracovává nová kogenerační jednotka na teplo a elektrickou energii pro provoz areálu.