Náměstek hejtmana Moravskoslezského kraje pro ekonomický rozvoj Pavel Drobil minulý týden představil více než šesti desítkám podnikatelů, ale i zástupcům samosprávy, strategii kraje a možnosti čerpání dotací.

Na konferenci Trendy a příležitosti–Karvinsko 2008 se hovořilo mimo jiné o přípravě řešení obchvatu Karviné a napojení oblasti na dálnici D47 a rychlostní komunikaci R48, o rozvoji vzdělávání v podobě posílení Obchodně podnikatelské fakulty a záměrech klíčových společností, které budou mít vliv na podobu Karvinska – tedy firem OKD, RPG Real Estate a Lázní Darkov.

„Průměrná statistická data o vývoji našeho kraje uvádějí, že ekonomika v Moravskoslezském kraji je dále na vzestupu. Volných pracovních míst je o 35,5 procenta více než v roce 2006, tržby z prodeje výrobků a služeb narostly na 102,6 procenta na hodnotu 357, 9 miliardy korun a měsíční mzdy jsou v průměru o 7,3 procenta vyšší než za rok 2006. Karvinsko, ale i Bruntálsko či Krnovsko, jsou na tom ale hůře než udává průměr. To je důvod, proč chceme více mluvit s tamními podniky a podnikateli o tom, jak nastartovat rychlejší změny k lepšímu. Jednou z cest jsou služby Úřadu regionální rady a Agentury pro regionální rozvoj,“ řekl na konferenci náměstek hejtmana Pavel Drobil.

Samotné město Karviná je podle náměstka primátora Zbyňka Gajdacze připraveno pro rozvoj oblasti čerpat prostředky ze všech vhodných dotačních titulů EU.

„Hodláme změnit image Karviné a budeme pracovat na marketingu města tak, abychom výrazně změnili jeho pozici v očích celé české veřejnosti,“ uvedl Gajdacz.

Město podle něj také už nyní řeší obchvat a dopravní napojení na dálnici D47 a rychlostní komunikaci R48. „Dokumentace pro stavební povolení obchvatu by měla být dokončena letos, pak budeme usilovat o to, aby stát tuto komunikaci umožnil postavit,“ dodal.

Svůj podíl na proměně Karvinska bude mít také největší místní zaměstnavatel - společnost OKD. Změna přijde v podobě zásadních modernizačních investic do důlní společnosti.

„Do roku 2010 bude firma investovat v součtu 18,5 miliardy korun a bude tedy patrně jedním z největších investorů v Moravskoslezském kraji,“ uvedl provozní ředitel OKD Leo Bayer.

Kromě investic do těžebních technologií, které výrazně zvýší bezpečnost a efektivitu těžby černého uhlí, se počítá také s rozsáhlými rekultivačními aktivitami, v jejichž rámci by do dvou let mělo mimo jiné vzniknout v okolí Karviné golfové hřiště. Jeho první část má být hotova už příští rok. Výhledově se počítá s rozsahem až 18 jamek. Vzniknout mají také nové hotelové kapacity či oživená zóna kolem řeky Olše.