Protest, který bude mít dopad na autobusovou dopravu, potvrdil člen dozorčí rady ČSAD Havířova Jaroslav Gongol i předseda firemní odborové organizace Ján Hlobík.

„Není to stávka proti zaměstnavateli, ale proti vládě, která by měla přehodnotit své reformní kroky, které dopadají především na nejslabší sociální vrstvy. V naší firmě se zatím svými podpisy ke stávce připojilo 200 lidí. Ne všichni jsou však řidiči autobusů,“ potvrdil odborový předák Hlobík.

Zaměstnanci, kteří se ke stávce připojí a nebudou pracovat, počítají s tím, že jim bude mzda o jednu hodinu krácena.

Cestující musejí být připraveni, že některými spoji v úterý včas nedojedou.

„Jsme domluveni, že stávka nesmí trvat déle než hodinu. Některé autobusy skutečně zastaví, jiní řidiči pojedou a ke stávkujícím se připojí symbolicky. Řidiči také vědí, že mají desetiminutovou toleranci kolem třinácté a čtrnácté hodiny, aby především na meziměstských linkách dojeli na konečnou, pokud už jsou blízko, nebo do nejbližší zastávky. Tam pak počkají do 14. hodiny,“ upřesnil podmínky stávky Hlobík.

Odborové organizace chtějí stávkou vládu upozornit na nespokojenost s reformou, především posunutím hranice věku pro odchod do důchodu, ale také se změnami v sociální a zdravotní oblasti. Pokud nebudou spokojeni, jsou připraveni jít do generální časově neomezené stávky.