Na prvním stanovišti přímo ve vodě probíhala ukázka, jak nakládat s nemohoucím plavcem ve vodě, s pomocí figurín.

„Členové Vodní záchranné služby dětem vysvětlí a ukáží, co mohou při záchraně použít, třeba lano a pásek. Jak mají vůbec ve vodě chytit člověka, aby je v panice sám nestáhl pod vodu,“ vysvětlila mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Na druhém stanovišti zase žáci dýchali a prováděli srdeční masáž.

„Jsou tam figuríny dítěte a dospělého, které jsou připojeny na přístroje, které zaznamenají, jestli děti dýchají do figurín správně. Většina z nich si myslí, že dýchají správně a přitom je to buď málo, nebo vzduch uniká vedle,“ dodala Viačková.

Ve venkovním bazénu pak na děti čekal potápěč, u kterého si mohly zkusit pomocí kyslíkové bomby a náustku dýchat do vody.
Hned vedle probíhala teoretická výuka, kde jeden z potápěčů krajského střediska policie vysvětloval dětem, jak k utonutí dochází a proč, o potápěčích a jejich technice.

„Většina utonulých je pod vlivem nějaké návykové látky, u střízlivých lidí k těmto případům dochází jen ojediněle,“ řekl člen potápěčského týmu.

Na konci akce ještě vyhlásil okresní policejní ředitel Martin Hrinko nejlepší záchranáře z řad žáků.

Účastníci akce byli spokojeni. „Akce se mi líbila, jsem rád, že jsem si mohl vyzkoušet první pomoc na figuríně. Ani jsem nevěděl, že při masáži se musí hrudník tak hodně stlačovat. Navíc, když náhodou dojde k podobné situaci třeba na koupališti, budu vědět, jak na věc a nebudu mít velkou trému,“ uvedl jeden z oceněných Ondřej Chýlek.