V těžbou dnes zcela vylidněné karvinské části Lipiny totiž vyroste golfové hřiště.

Záměr OKD, který je starý přibližně pět let, dostává reálnou podobu. Těžaři už roky pracují na rekultivaci území, pod kterým už je uhlí vytěženo, a terén rovnou formují do podoby, jež si žádá golfové hřiště.

Golfový areál v Lipinách bude tvořit technické zázemí s restaurací a klubovou místností, driving ranch a devítijamková akademie. „To je hřiště určené de facto pro veřejnost, ne pro profesionální hráče,“ vysvětlil Roman Adamiec, pracovník oddělení důlních škod Dolu Darkov, pod který území patří.

Profesionálním golfistům nabídne Karviná dvě devítijamková hřiště. „Jejich budování máme rozvrženo do dvou etap. Na jaře roku 2010 bychom chtěli otevřít cvičné odpaliště a hřiště pro veřejnost a první devítijamkové hřiště profesionální. Samozřejmě včetně zázemí,“ dodal Adamiec.

Stavba druhé části musí pět šest let počkat, až na tomto území definitivně skončí rekultivační práce. „Zanedlouho chceme požádat o stavební povolení a rozjedeme výběrová řízení. Práce by mohly začít snad už letos na podzim,“ odhaduje Roman Adamiec.

Ovšem těžaři nabízejí Karviné a jejím návštěvníkům další raritu v podobě zachovalého areálu již uzavřeného Dolu Gabriela v Karviné Dolech. „Areál je zakonzervovaný, hlídá ho strážní služba. To, co památkáři chtěli zachovat, zůstalo,“ tvrdí Adamiec. Vznikne tam hornické muzeum? „Nevím, žádné informace k tomu nemám,“ dodal Adamiec.