Lidé v tomto období více žijí venku, častěji konzumují alkohol a bývají také hlučnější. Ne všem se takové chování líbí a o spory tak není nouze.

Naprostou většinu takových sporů řeší přestupkové komise městských úřadů, protože jde o přestupky. Najdou se však i případy, kdy zpočátku nevinný spor skončí jako trestný čin.

Něco podobného se stalo před několika dny v Petřvaldě, a museli tam zasahovat policisté. Důvodem ostré hádky mezi sousedy byl letitý spor o oplocení mezi jejich pozemky.

„Sedmasedmdesátiletý muž v Úzké ulici vyhrožoval ze své zahrady zabitím svému osmatřicetiletému sousedovi. Své vyhrůžky umocňoval plynovou pistolí. Ke zranění nedošlo,“ popsala hádku policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

„To, že takové spory musí řešit policie, není časté. Většinou se tyto činy berou skutečně jako přestupky. Každopádně je nyní období, kdy na rozdíl od zimních měsíců, takových případů přibývá,“ doplňuje mluvčí.

Častěji než policisté tak musí horké sousedské hlavy krotit strážníci. Ti karvinští například zasahovali před několika dny, když si několik žen stěžovalo na svého osmasedmdesátiletého souseda. Případ se odehrál v Karviné-Ráji.

„Ženy tam seděly na lavičce a v kočárcích uspávaly své děti. Jejich soused se rozhodl protestovat proti tomu, že si před domem děti hrají. Vadily mu aktivity jako jízda na kole, ježdění na kolečkových bruslích, nebo hra s míčem. Muž tak vystrčil do okna repro bednu a své okolí zásoboval hlasitými nespecifikovatelnými zvuky,“ popsal neobvyklou kauzu ředitel karvinské městské policie Petr Bičej.

Strážníkům, kteří přišli situaci řešit, muž tvrdil, že osobám v okolí vrací příkoří, které mu způsobují svým hlučným chováním ony. Na chování hlučného souseda si stěžovaly i další sousedky. Věc bude proto dále řešit komise Magistrátu města Karviná.

Karvinští strážníci museli před několika dny řešit i případ jiného důchodce v Karviné-Novém Městě. Tomu vadilo to, že u domu parkují auta sousedů, která prý znečišťují vzduch. Automobily tak údajně pošpinil blátem. Strážníkům pak ale důchodce tvrdil, že auta nešpinil on.