Mnohem delší historii mají obce v okolí. Lidé si dnes už kolikrát na některá místa přesně nevzpomínají a dobové fotografie jim mnohé připomenou.

Čtvrtek 19. června 2008 se zapíše navždy do historie nejen dolu Dukla, ale také města Havířova. Přesně v 15 hodin byl střelmistrem Jiřím Eliášem proveden odstřel 95 metrů vysoké a přibližně 16 tisíc tun vážící železobetonové těžní věže, tyčící se nad jámou číslo tři.

Skipokomplex byl uveden do provozu v roce 1983. Sloužil především pro těžbu uhlí z jámy hluboké 1 026 metrů. Svou výškou a velkolepostí vyčníval nejen nad šachtou, ale dotvářel obraz okolní krajiny. Patřil k Havířovu a byl symbolem padesátileté hornické minulosti města. Jeho likvidací se udělala tečka za trojicí dnes již neexistujících těžních věží.

V blízkém okolí zbývá ještě jeden obdobný monument vysoký 85,5 metru v Horní Suché jako pozůstatek Dolu František. Ten svou éru skončil 30. června 1999 posledním symbolickým vozíkem s uhlím vytaženým na povrch. Další osud betonového kolosu je nejistý. Pravděpodobně skončí stejně jako havířovský.