Vláda tvrdí, že se průměrná hrubá mzda českého občana zvedá, což ale mnozí zaměstnanci nepostřehli. Ba naopak, díky stále rostoucí inflaci jejich reálné příjmy, tedy platy očištěné o inflaci, budou letos klesat. A to se právě odborářům nelíbí.

„Opravdu nedochází k nárůstu, ale k poklesu mezd. Proto chceme, aby vedení nemocnice zohlednilo míru inflace, a to 7 procentním navýšením základních mezd,“ řekl Sedláček.

Odboráři jsou ochotni jednat o určitých bodech. „Existuje nějaká niance, do které spadají například rizikové příplatky nebo dodatkové dovolené. Je to o kompromisu na obou stranách. Dokud kolektivní smlouva nebude výhodná pro obě strany, my ji nepodepíšeme,“ doplnil Martin Sedláček, který také uvedl, že podle vedení na takové navýšení nejsou prostředky.

Ředitelka nemocnice Věra Kovářová situaci vysvětluje: „Nejsme proti navýšení, ale nelze jednoduše jedné skupině zvednout základní plat o 7 procent. V odměňování pracujeme na celé systémové změně, která by byla dlouhodobá, ne jen na jeden rok. Budeme nadále s doktory, ale také zdravotními sestrami jednat o shodném modelu. Je to opravdu o scházení se, debatování, kompromisech, výhodách a shodách na obou stranách. Dokud se tak nestane, stále platí stará kolektivní smlouva.“