Magistrát města a další organizátoři oslavy pojali tak, že spojili několik kulturních akcí v jeden velkolepý podnik. Karvinské náměstí i park Boženy Němcové tak zejména v sobotu doslova ožily hudbou několika stylů a tisíci spokojenými lidmi, kteří na oslavy vyrazili mnohdy i spolu se svými dětmi.

Vše ale začalo již v pátek 20. června. Odpoledne patřilo v karvinském kulturním domě našemu orchestru Májovák, který slavil rovněž jubileum. Sto let od svého založení. Zároveň Májovák na koncertě pokřtil i své nové CD. „Podívejte se na ty muzikanty, na sto let vypadají skvěle,“ žertoval moderátor akce, herec Jan Čenský. Koncertu se účastnila i řada spolupracovníků orchestru a další významní hosté nejen z vedení karvinské radnice. Slavnostní ráz akce podtrhlo i slavnostní ocenění deseti lidí z karvinského veřejného života, kultury a umění. Páteční večer pak pokračoval na náměstí. Oslavit 740 let Karviné tam přijela Moravská filharmonie Olomouc, která zahrála parádní koncert spolu s populární kapelou Hradišťan. „Výborné. Filharmonii jsem v životě neviděl na živo a na klasický koncert bych asi nešel. Vidět ji ale takto na příjemném náměstí je paráda,“ zněly ohlasy návštěvníků, kterých bylo náměstí v Karviné téměř plné.

V sobotu se pokračovalo dál. Už od rána si zejména děti, ale i dospělí, užívali jízdy veselým vláčkem. Městem projížděla parní lokomotiva, která táhla historické vozy. Při nastupování vyhrávala kapela, ve vláčku bavili cestující lidé v historických kostýmech a klauni. „Je to hlavně pro malého,“ prohodil při nástupu jeden z otců, jeho rozjařený obličej ale dával tušit, že si jízdu užije i on.

Hudbou už pak mezi tím ožil zmíněný městský park. Odpoledne lidé korzovali kolem letního kina, areálu bývalých lidiček a restaurace Oáza. Všude se hrálo. Letní kino patřilo popu a nabídlo jména jako Peha, či Kryštof. V areálu bývalých lodiček probíhal téměř celý den Hey! Animal Fest, zaměřený na tvrdou muziku. Fanoušci si tam mohli poslechnout více jak deset kapel, kde nechyběla jména jako Root, či Arakain.

Plno bylo také v areálu restaurace Oáza. Karvinský totem tam přilákal nejen vyznavače muziky ve stylu country, bluegrass, či folk. Do areálu přišli stylově oblečení lidé v kovbojských a trampských oblecích, dobrou muziku a příjemnou atmosféru si tam ale užívali i lidé, kteří běžně na akce podobného typu nechodí. Dobrou náladu tam rozdávali jména jako Žalman a spol., Bridge, či Sluníčko.

Oslavy 740 let trvání města Karviná doprovázela také řada dalších menších akcí.