Klidné nakupování se pravidelně mění v odhánění somrujících opilců od aut.

„Už jsem seděla v autě a najednou mi někdo bouchá na okno a chce po mně peníze. To už snad není možné. Dost, že se tam celý den opilí válejí a pokřikují na lidi. S tím by mělo město něco udělat. Jsem proto, aby byla zavedena vyhláška na zákaz konzumace alkoholu na veřejnosti tak, jako tomu je už v jiných městech,“ řekla pobouřená zákaznice supermarketu Ivana K.

O tom, zda vejde v platnost nová vyhláška, mají v pondělí rozhodovat zastupitelé. Některé názory lidí jsou však odlišné. Prý to problém neřeší. Bezdomovci se jen přesunou na jiná místa. Také je otázka, co si z takových lidí vezme správní orgán. Peníze na pokutu nemají a napravovat bezdomovce alkoholika je téměř nemožné. Bude mít taková vyhláška vůbec smysl?

„Tohle je problém, na který je bohužel zákon nedostačující. My těmto lidem alkohol zabavíme a předáme ho magistrátu. Uložíme pokutu, ale bezdomovci ji nezaplatí, protože nemají z čeho. Většinou je jejich opíjení před obchodními domy spojeno s krádežemi. Tyto přestupky se sčítají, dokud částka nepřekročí pětitisícovou hranici, kdy už se jedná trestný čin,“ řekl velitel havířovské městské policie Bohuslav Muras.

Vyhláška o zákazu konzumace alkoholu na veřejnosti má především chránit děti. Jde o to, dostat takto nebezpečné lidi od škol, dětských hřišť a prostranství určených ke klidu.