Všechno však záleží na tom, zda start privatizce vybraných obecních domů a bytů příští úterý schválí většina zastupitelů.

Koalice tvořená ČSSD, ODS, zástupci lidovců a Sdružení Naše Karvinsko je zajedno v tom: prodejme byty současným nájemníkům.

Opozice, kterou tvoří nejpočetnější zastupitelský klub – komunisté – se slovy předsedy svého klubu Tomáše Gallika, podřídí.

„V minulosti se nám nelíbily návrhy zásad privatizace, jak je vedení města předkládalo. Dospěli jsme však ke shodě názorů,“ řekl v úterý na tiskové konferenci všech předsedů politických klubů městského zastupitelstva předseda klubu KSČM Tomáš Gallik.

O chvíli později však reportérce České televize na dotaz, zda komunisté podpoří privatizaci, řekl, že vlastně neví, jaké je stanovisko členů jeho klubu, protože jednání klubu je ve středu 24. 6.

Cena metru čtverečního bytové plochy byla jednou z hlavních překážek dohody politiků a proto zkrachoval pokus o zahájení privatizace už před rokem.

Její výše se nelíbila komunistům.

„Jdeme do zastupitelstva s cenou stejnou jako vloni, a uvědomujeme si, že je s ohledem na tržní ceny bytů nejnižší široko daleko. Věříme, že nízka cena za byty bude občany motivovat k tomu, aby si byty koupili,“ řekl karvinský primátor s šéf klubu ČSSD Tomáš Hanzel.
Město chce do privatizace nabídnout pět a půl tisíce z celkem osmi tisíc obecních bytů. „Privatizovat se nebudou domy, které jsou po kompletní rekonstrukci, domy s pečovatelskou službou a ty domy, které město nemůže kvůli tomu, že na jejich opravu dostalo peníze od státu, prodat,“ řekl primátor.

Pokud zastupitelé privatizaci příští týden schválí, budou mít nájemníci, kterým nabídka přijde, dvě možnosti. Buď byt koupí přímo do osobního vlastnictví podle zákona 72/1994 Sb. anebo formou podílu v nově vytvořeném družstvu podle občanského zákoníku.

To se stane vlastníkem bytů ve vchodě za situace, že se všichni nájemníci ve vchodě nedohodnou, že byt koupí.

Do ceny bytu se však promítně ještě další faktor a sice to, zda byl byt na nákaldy města v uplynulých deseti letech modernizován.

„V takovém případě se cena bude tvořit podle modelu: 2000 korun za metr čtvereční krát plocha bytu, plus náklady na modernizaci za posledních 10 let snížené o amortizaci každý rok,“ přiblížil primncip výpočtu ceny náměstek primátora Petr Juras (ODS).

Veškerou agentu spojenou s přípravou a organizací převodu bytů zaplatí město. „Chceme se na to najmout agenturu, která bude mít na starost informační kampaň, poradenství nájemníkům a bude mít ve městě i svoji informační kancelář,“ dodal primátor.