Podle nařízení Evropské unie musí být obce do roku 2010 plně odkanalizovány. Tento závazek přijala Česká republika v rámci přístupových dohod země do sféry Evropské unie.

Nová kanalizace však znamená obrovské investice. Řádově v desítkách, někde i stovkách milionů korun. obce sice mají možnost žádat o dotace z evropských nebo státních fondů, přesto musejí dát část peněz ze svého. I několikamilionová finanční spoluúčast je pro některé obce neřešitelým problémem.

„Kompletní odkanalizování obce by přišlo na 120 milionů korun, což si samozřejmě ani omylem nemůžeme dovolit. Když si uvědomíte, že obecní rozpočet je osm milionů….,“ říká starosta Chotebuze Martin Pinkas.

Obec se nicméně o odkanalizování snaží, jak jen to jde. „Jsme obec pod 2000 obyvatelů, takže pro nás neplatí tak přísná prsvoidla. Přesto musíme zajistit, aby byly všchni majitelé nemovitostí do konce roku 2009 napojeni na stávající kanalizaci, která se v centru obce budouvala v 70. letech, buď přes zemní filtry anebo aby měli septiky s vlastní čistírnou odpadních vod,“ popsal Pinkas. Majitele rodinného domu takováto investice přijde v průměru na 100 tisíc korun.

V Petřvaldě by měli mít do konce léta hotovu studii, a mohlo se požádat o územní rozhodnutí. „Poté teprve můžete žádat o peníze z Evropské unie. Odhadované náklady jsou okolo 100 miulionů korun,“ říká starosta Petřvaldu Václav Holeček.

Vadí mu však, že se stát stát při podpisu dohody o přistoupeník Evropské unii k něčemu zavázal a povinnost plnit dohody přehodil na obce. „Co se bude dít, když termín nestihneme? Myslím, že takových případů budou problém v celé republice desítky, stovky a možná i víc. To se pak už musí řešit státní úrovni, když se stát k něčemu zavázal,“ míní Holeček.

Albrechtičtí se do dvou měsíců dozvědí, zda obec získá požadovanou sumu na budování kanalizace. „Pokud se tak stane, jsme schopni vše do konce roku připravit a na jaře by se mohlo s pracemi začít. Ze 70 procent už máme odkanalizováno, včetně čističky,“ řekl starosta obce Vladislav Šipula.

Zda kanalizace bude dodělaná za rok či za dva, na tom tolik podle starosty nesejde. „Hlavní je, abychom peníze získali. Celkové náklady odhadujeme na 50 milionů korun a obec by v žádném případě nemohla takhle velkou akci krýt z vlastních zdrojů. Budeme rádi, když se nám podaří pokrýt dvanáctimilionovou spoluúčast. Nezbývá nám proto než doufat, že naše žádost bude vyřízena kladně,“ dodal Šipula.

TOMÁŠ JANUSZEK, BÁRA KELNEROVÁ