„Slyšeli jsme dokonce, že zdivo z domů údajně nejprve drtí na místě a pak ho budou odvážet,“ zní jedna ze stížností lidí.

„Děti nám kašlou a i my dospělí začínáme mít rýmu a kašel. Prach se víří a večer i přes den ho jsou plné byty. Všude jinde ve světě se při demoličních a montážních pracích dodržují přísná hygienická pravidla a u nás se nemusí,“ stěžovali si tamní obyvatelé elektronickou poštou naší redakci.

Redakci Deníku se podařilo zjistit, že demolice bude v místě probíhat až do konce září.

Martin Šimek, vedoucí stavebního oddělení firmy Záhir Development, a.s., tedy společnosti, která má dění v bývalém OSP na starost, řekl, že celá akce podléhá kontrole včetně dodržování hygienických norem.

„Na stavbu jezdí namátkově náš technik a kontroluje, zda demolice probíhá schváleným způsobem. Hlavní demoliční práce skončily již nyní, dílčí demoliční práce budou probíhat přibližně do konce září,“ doplnil Šimek.

Zároveň požádal všechny obyvatele okolí o pochopení. „Za problémy, které stavba působí, se omlouváme,“ řekl Šimek.

Schvalovací řízení na celou akci proběhlo na stavebním odboru karvinského magistrátu. Jeho vedoucí Libuše Krupková tvrdí, že úředníci řešili na stavbě problémy již jednou. Ty se ale netýkaly prašnosti.

Firma odpovědná za stavbu musela vyřešit problémy s doslova desítkami zlodějů, kteří si na svých vozících vozili z demolice vše, co jen trošku mohli zpeněžit, nebo využít. „Hrozilo nebezpečí zranění nepovolaných osob,“ vysvětlila Krupková. Dodala, že oficiální stížnost na prašnost zatím stavební úřad neobdržel.

Lidé, kteří by chtěli na problém prašnosti oficiálně upozornit se mohou obrátit buď na Stavební úřad v Karviné, ale také na odbor životního prostředí, nebo na hygienickou stanici.