„Lidé mají možnost stát se přímými majiteli bytu podle zákona 72 z roku 1994, anebo se domy budou privatizovat podle občanského zákoníku a vzniknou družstva vlastníků,“ naznačil v pondělí na tiskové konferenci k této problematice primátor Tomáš Hanzel.

Podle něj mají lidé několik možností, jak byt získat.

„Je jasné, že agenda kolem toho bude nesmírně složitá, a proto chceme vypsat výběrové řízení na agenturu, která by toto všechno měla na starost,“ řekl primátor.

Pracovníci této firmy by měli obcházet či obesílat jednotlivé nájemníky, jichž se nabídka na odkup bytu bude týkat, a vše jim vysvětlit, jaké mají možnosti a co pro to mají udělat.

„Tito pracovníci budou obcházet nájemníky, organizovat setkání a vysvětlovat lidem, co a jak,“ dodal Hanzel.

Za předpokladu, že zastupitelé budou příští týden s privatizací souhlasit, chce vedení města zahájit první fázi hned zkraje příštího roku. „Podle okolností a možností klidně i dřív,“ řekl karvinský primátor.

Politické kluby se shodly na minimální ceně 2000 korun za metr čtvereční bytové plochy. K té bude nutné započíst náklady na modernizaci za posledních deset let (pokud tedy nějaká byla) s tím, že tato částka bude snížena o amotrizaci za každý rok.