Na otázku, jak se má opravdu správně vytáhnout klíště, nedokáže nikdo konkrétně odpovědět. Metodu prý má každý vlastní, od vykroucení, potření něčím mastným, až po vyškubnutí. Důležité však je, aby se parazit odstranil celý.

„Na těle jsou místa, kde je odstranění obtížné. Než riskovat, radíme lidem, ať nás navštíví. I přes dobrou manipulaci při vyjmutí se může stát, že parazit byl infikovaný. Je důležité dobře sledovat místo kolem kousnutí. Pokud se objeví zhruba do dvou týdnů zarudnutí o velikosti kolem 10 centimetrů, které ovšem není svědivé, může se jednat o boreliozu a je potřeba navštívit infekční ambulanci. My zde provedeme vyšetření a pacienta přeléčíme antibiotiky,“ řekla lékařka Ivana Hanková.

Někdy si ale nemusíme všimnout ani zarudnutí a infekce propukne.

„Tento případ tady právě máme. Chlapec měl zarudnutí po kousnutí za uchem a rodiče si toho nevšimli. Borelioza napadá nervový systém a jedním z příznaků, což bylo i v tomto případě, je ochrnutí lícního svalu. Naštěstí se to podchytilo a dítě už je léčeno na našem infekčním oddělení,“ doplnila doktorka.

Pro příznaky je hůř rozeznatelné druhé onemocnění a tím je klíšťová encefalitida. Objevuje se obvykle po 7, 10 až 14 dnech od chvíle přisátí infikovaného klíštěte. Nedochází však k zarudnutí kůže. Případy s lehkým průběhem se podobají virovým onemocněním dýchacích cest. Klinicky závažné formy mají dvoufázový průběh. V první fázi nastupují netypické chřipkové příznaky, které jsou následovány čtyřmi až deseti dny zcela bez příznaků. „Ve druhé fázi nastupují například vysoké horečky, bolesti hlavy, světloplachost, také se může objevit zánět spojivek, poruchy spánku, bolesti kloubů. Nemocný má výpadky paměti, špatně se soustředí a je dezorientovaný,“ vysvětlila průběh nemoci Hanková.

Neléčené případy mohou vést až k selhání center v prodloužené míše a následuje smrt. Nejzávažnější forma encefalitidy postihuje nejčastěji lidi starší 60 let a děti. U dětí může mít závažný průběh, který někdy vede k trvalým následkům. Nejčastějším projevem je zánět mozkových blan. To je také důvod, proč má onemocnění většinou mírnější průběh u dětí než u dospělých, u kterých většinou vzniká zánět mozku. Proti klíšťové encefalitidě se však lidé mohou nechat naočkovat.

Z informací vyplývá, že by se kousnutí nemělo podceňovat. K prevenci patří vyhýbat se rizikovým oblastem a dbát na ochranný oděv, včetně kontroly těla.