„Stalo se mi několikrát, že když jsem otevřela dveře, stál za nimi neznámý muž či žena a nabízeli mi nějaké zboží. Bylo mi to hodně nepříjemné, zvlášť když jsem byla zrovna sama doma. Od té doby se raději podívám nejprve kukátkem na chodbu, a když toho člověka neznám, ani neotevřu dveře,“ vylíčila svou zkušenost dvaatřicetiletá Renáta Holišová z Orlové.

Někteří lidé však podomním prodejcům nejenom otevřou, ale pozvou je i do bytu. Toho však dokážou někteří „obchodníci“ dokonale využít a stihnout v bytě něco odcizit.

Svědčí o tom i čerstvý případ 78leté stařenky z Českého Těšína. U dveří jejího bytu v Hornické ulici zazvonil neznámý podvodník a ženě řekl, že jde odečítat spotřebu vody. Z bytu si však tajně odnesl 70 tisíc korun.

Pomohl by městem vydaný zákaz podomního prodeje omezit případy obtěžování lidí či přímo trestných činů? „Těžko říct, museli bychom mít nějaká srovnatelná data. Některým zlodějům a podvodníkům výhrůžka nebo pokuta stačí, jiní ji budou porušovat stále,“ myslí si mluvčí policie Zlatuše Viačková.

Problém je v tom, že lidé případy, kdy je přímo v domě osloví podomní obchodníci, u kterých mají podezření na nekalé úmysly, málokdy nahlásí policii nebo strážníkům.

„Žádné hlášení od občanů ohledně podomního prodeje jsme nezaznamenali. Když v takovém případě dojde ke krádeži, řeší to Policie ČR,“ uvedl ředitel Městské policie v Českém Těšíně Petr Chroboczek.

Mluvčí státní policie Zlatuše Viačková přitakává. „V poslední době jsme konkrétní případ podomního prodeje neměli nahlášen, ale stávají se. Teď nás trápí podomní nabízení služeb, jako odečet stavu vody a plynu, nebo různá měření,“ uvedla.

V Bohumíně vyhlásili podomním obchodníkům boj už před časem. A zdá se, že je úspěšný. „Zákaz podomního prodeje se dostal lidem do povědomí a řada občanů nás na obcházející prodavače upozorňuje. Podomní prodej nenarůstá a můžu říct, že se zabrzdil,“ řekl zástupce ředitele městské policie Roman Honysz.

Dodal, že strážníci udělili za porušení zákazu i několik pokut a řadu případů řešil správní orgán. Zrovna v nedávné době se strážníci zabývali nahlášením podomního prodeje.