O tom, zda v Karviné privatizace odstartuje, se bude rozhodnovat už v úterý a komunisté byli dosud jediní, kteří jasně neřekli, zda zvednou ruce pro či budou proti.

Šéf klubu Tomáš Gallik sice v pondělí na tiskové konferenci svolané šéfy všech politických klubů městského zastupitelstva řekl, že komunisté jsou nakloněni kompromisnímu řešení, kterého dosáhli po téměř ročním jednání. První snaha o zahájení privatizace proběhla už před rokem. Tehdy ale nepanovala mezi zastupiteli jednoznačná shoda a privatizace byla odložena.

„Dohodli jsme se s ostatními kluby na zásadách prodeje, i když k nim máme určité výhrady,“ řekl Gallik. Neuměl však počátkem týdne ještě odpovědět na otázku, jak budou hlasovat jednotliví členové klubu KSČM.

Komunistický exprimátor Antonín Petráš ve středu řekl, že v klubu nepanuje shoda ohledně privatizace, a tak bude každý hlasovat sám za sebe.
„Já osobně budu hlasovat proti. Podle mého názoru se mezi lidmi provedla nedostatečná kampaň, aby se jim vysvětlilo, co všechno pro ně bude koupě bytu znamenat. Hlavně je podle mne zavádějící jim tvrdit, že za metr čtvereční bytu člověk zaplatí 2000 korun. To není pravda. Lidem se neřeklo, že další peníze budou muset vydat za to, že jejich byt byl v minulosti modernizován. Samozřejmě se jim odečte amortizace, ale i tak to budou další náklady. A tak bych mohl pokračovat,“ řekl Petráš.

Primátor Tomáš Hanzel však už v pondělí na tiskové konferenci k chystané privatizaci řekl, že město plánuje najmout agenturu, která by se postarala o celou agendu spojenou s převody bytů.

„Nájemníci samozřejmě potřebují informace a také je dostanou. Proškolení pracovníci jim všechno vysvětlí,“ tvrdí Hanzel.
Podle něj mají lidé dvě možnosti, jak si byt koupit, a je jen na nich, kterou možnost zvolí.

„Pokud nechtějí byt kupovat, nemusí, stanou se členy družstva, kterí bude dům vlastnit. Město se ale už nechce o byty starat, a proto chceme privatizaci dovést důsledně do konce,“ prohlásil primátor.

Zisk z prodeje 5500 obecních domů by měl být okolo 840 milionů korun, které chce město reinvestovat do modernizace bytů, které mu zbudou.