Veřejné setkání, kde se krom těžby probíralo i několik dalších témat, zorganizoval tamní Osadní výbor. Lidé z oblasti se tam mimo jiné měli dozvědět naprosto zásadní informaci. Bude OKD těžit pod jejich domy? Jasné odpovědi se však nedočkali.

„Máme nové vedení, vstoupili jsme i na akciový trh. Zároveň ve společnosti proběhly investice jako nikdy před tím. Máme i nové vybavení, které nám umožňuje těžit ve větších hloubkách než dosud,“ sdělil mimo jiné zástupce ředitelky OKD pro PR komunikaci Vladislav Sobol.

Jaká je ale budoucnost konkrétního místa, tedy Výhody, neřekl. „Naše společnost ještě ale nemá jasno, zda se bude více zaměřovat na těžbu ve větších hloubkách, nebo budeme dobývat další kry,“ sdělil Sobol.

„A kdy tedy s těžbou začnete?“ zněl dotaz z publika, který však zůstal nezodpovězen.

Potlesk pak vyvolaly slova předsedy Osadního výboru Lazy Jiřího Bobreka.

„Pokud tady OKD začne těžit a investuje do těžby miliardy korun, budeme požadovat, aby se miliardy našly i na to, aby naši oblast přesunuli jinam.Pozemky na to jsou. A my nechceme skončit jako některé zaniklé osady,“ řekl.

Podivil se také nad tím, že OKD své plány nezná. Upozornil na to, že OKD má posudek na životní prostředí zvaný EIA schválený jen do roku 2010.
„OKD tak musí stihnout předložit nové záměry,“ podotknul Bobrek.

Orlovský starosta Jiří Michalík pak dodal, že vedení města má stejný názor na nutnost přemístění čtvrti, pokud k těžbě dojde. Ani vedení města však plány OKD zatím nezná.

„S OKD pravidelně jednáme, ale sami také nic konkrétního nevíme, takže vám v této fázi zatím nemůžeme nijak pomoci,“ zněla slova starosty Orlové na setkání.