„Rozdíl mezi mamografem a screeningovým mamografem je ten, že na scree〜ningový neboli preventivní mamograf chodí ženy bez jakýchkoli příznaků onemocnění. Vyšetření hradí u žen od čtyřiceti pěti až do šedesáti devíti let zdravotní pojišťovny,“ uvedla specialistka mamografického pracoviště Šárka Kováčová.

Nově vzniklé mamografické pracoviště je vybaveno nejmodernějším digitálním mamografem od firmy Siemens. „A pokud říkám nejmodernějším, myslím tím fakt, že se jedná o přímý digitální přístroj, který byl loni na podzim předveden v americkém Chicagu jako přístroj nejvyšší řady,“ uvedla mluvčí nemocnice Helena Baronová.

Přístroj vlastní momentálně jen dvě pracoviště v celé České republice. Jeden je v brněnském Masarykově onkologickém ústavu a druhý právě v Karvinské hornické nemocnici.

Mluvčí nemocnice i tamní lékaři jsou udiveni stále častějšími dotazy pacientek, zda mohou vyšetření podstoupit na zařízení u nich.

„Nevím, proč někteří lékaři své pacientky dezinformují a neřeknou jim, že v Karviné už se provádí nejmodernější vyšetření prsu. Jedné z pacientek prý dokonce její lékař tvrdil, že v jiných městech jsou kvalitnější přístroje. To je nesmysl,“ dodala Baronová s tím, že někteří lékaři prý stále posílají své pacientky na vyšetření do Ostravy, Frýdku-Místku, ale třeba také až do Nového Jičína.

„To už není třeba. Zdejší pracoviště je akreditované a vyšetření klidně mohou pacientky podstoupit u nás, navíc na výsledek nebudou muset čekat tak dlouho jako například v Ostravě,“ dodala mluvčí karvinské nemocnice Helena Baronová.

Kvalitu karvinského pracoviště potvrdil také mluvčí ministerstva zdravotnictví Tomáš Cikrt. „Pacient samozřejmě má právo svobodné volby zdravotnického zařízení. Avšak v případě vyšetření prsu s podmínkou akreditovaného pracoviště karvinské pracoviště plně vyhovuje,“ řekl mluvčí ministerstva Tomáš Cikrt.

Ordinační hodiny mamografického pracoviště v Karvinské hornické nemocnici jsou v pracovní dny v týdnu od 7 do 15 hodin.
V nemocnici také působí sdružení Onko Naděje, které pomáhá lidem s rakovinovým onemocněním vyrovnat se s chorobou, překonat ji a nalézt nový smysl života.