Vláda chce dodržet slib, že nebude zvedat daně a proto toto nepopulární opatření elegantně převedla na obce. Navíc si v ruce nechala bič, kterým může obce ke zvýšení nutit: „Žádáte dotace od státu a přitom jste nevyužili možnosti získat více od lidí z daní? Tak to nic nedostanete.“

Starosta Horních Bludovic Zdeněk Knyč nesouhlasí. „Navýšení nemá pro obec význam a není pravda, že ti, kteří cenu nezvednou, si hůře sáhnou na dotace. To přece oficiálně nikdy nikdo neřekl,“ tvrdí Knyč.

Starosta Albrechtic Vladislav Šipula zastává názor, že rodiny jsou už tak dost zatížené centrálními zásahy. Konkrétní stanovisko však padne až na podzimním zasedání zastupitelstva.

„Zatím jsme o dani z nemovitosti na poslední obecní radě jen diskutovali. Neříkám, že pro obec není každá koruna navíc dobrá, ale díváme se také na to ze sociálního hlediska. Vždyť se jen podívejte, jak rostou například ceny elektřiny či potravin. V podstatě jde vše nahoru. Nechceme rodiny zatížit ještě zvednutím daně z nemovitosti,“ tvrdí starosta. Dodal, že Albrechtičtí s největší pravděpodobností nebudou hýbat ani s cenou regulovaného nájemného.

Naopak zastupitelé města Šenova na svém posledním zasedání připustili, že bez navýšení daně by jim získávání státních dotací mohlo činit potíže.
Starostka Darja Kuchařová to komentovala slovy: „Pokud bychom daň nezvýšili, mohli by na nás pohlížet jinak.“
Proto vedení města na posledním zastupitelstvu odsouhlasilo navýšení daně o dvojnásobek.