Kriminálníci dobře vědí, že právě v tomto období lidé nejvíce opouštějí své domovy na delší dobu a oni tak mají volné pole působnosti.

Tuto smutnou pravdu dokazují i policejní statistiky. Jen v Karviné například za loňské prázdniny vykradli zloději celkem 13 bytů a tři rodinné domy. Za období od ledna do května stejného roku to bylo 11 bytů a osm rodinných domů.

„Trend bytových krádeží se nám přitom například v Karviné letos mírně zvýšil,“ upozorňuje policejní mluvčí Zlatuše Viačková.
Co tedy dělat, aby vám po příjezdu z dovolené nezůstaly kvůli vykradenému domovu oči pro pláč?

Rad je několik. Jedna z těch jednoduchých a základních zní, že o vašem dočasném opuštění domova by mělo vědět co možná nejméně lidí.
„Znamená to zbytečně se nechlubit třeba v restauraci a kdekoli, kde se vaši zprávu mohou dozvědět cizí lidé,“ říká Viačková.
Ani vaše děti, komunikující cestou internetu s neznámou osobou pod přezdívkou, nebo na svém blogu oznamující světu váš odjezd k moři, není nejbezpečnější cestou ke klidnému návratu domů.

Naopak. Nejbližší by o vašem odjezdu vědět měli.

„Jde o to, že se vyplatí svěřit klíče blízké osobě, a to nejen kvůli zalévání květin. Člověk, který se vám o byt bude starat, by měl třeba pravidelně vybírat schránku. Přeplněná schránka je dalším signálem pro zloděje, že je dotyčná rodina dlouhodobě pryč,“ podotýká dále policejní mluvčí.
Blízký člověk může také čas od času dát okolí najevo, že se v bytě něco děje. Může například nechat na čas rozsvíceno, nebo v bytě pustit rádio či televizi. K tomu navíc může občas také otevřít okna nejen proto, abyste se vrátili do vyvětraného bytu. Okolí si tak všimne, že v bytě je ruch a není úplně prázdný.

Dobrými pomocníky mohou být i různé elektronické vychytávky. Svůj účel mohou plnit třeba i časové spínače, které vždy večer na čas rozsvítí a zase zhasnou světlo, nebo třeba zapnou a vypnou rádio.

Zloděje může vyplašit, a zároveň upozornit okolí, že v bytě není něco v pořádku, hlasitý alarm, který se spustí po otevření dveří a lze ho vypnout jen kódem, který zná pouze vaše osoba. ¨¨

Důležité je třeba také nenechávat stažené žaluzie. Když jsou stažené několik dní, je to další jasný signál, že byt či dům je prázdný,“ dodává mluvčí.
Domácím hospodyňkám se pak před odjezdem vyplatí i jistý smysl pro pořádek. „Třeba prádlo pověšené delší čas na balkoně či venku je dalším signálem, že obydlí je prázdné,“ vysvětluje policejní komisařka Gabriela Holčáková.

Zloději dále při vloupáních hledají cestu nejmenšího odporu, proto nejčastěji překonávají vchodové dveře nebo okna, zejména v přízemí. Pro posílení bezpečnosti doporučují odborníci zabezpečit vstup do obydlí některým typem bezpečnostních dveří, v kombinaci s kvalitními bezpečnostními zámky.

Okna, zejména v přízemí, je vhodné opatřit např. bezpečnostní fólií nebo okrasnými mřížemi.

„Nejčastěji je cílem vloupání do obydlí krádež finanční hotovosti, šperků, elektroniky, cenností. Proto je vhodné cennosti umístit do schránek cenností různých bank či peněžních ústavů,” říká policejní komisařka.

A když přece jen dojde k nejhoršímu? Hlavní je nepropadnout panice.

„Při podezření na krádež vloupáním zásadně nevstupujte do objektu, neuklízejte po zlodějích a věc neprodleně oznamte policii,“ radí policistka.
Policii pak při pátrání po kradených věcech pomůže i vaše fotodokumentace a zapsaná výrobní čísla a další znaky hodnotných věcí.