Všechny jsou členy rybářského kroužku a původně měly absolvovat pobyt u rybníka na pokraji Kopřivnice. Jenže tady se moc neohřály a musely se stěhovat dál na východ. „Do Kopřivnice jsme přijeli na pozvání pana Kamila Zajonce, který nám slíbil, že tam můžeme chytat ryby na jeho povolenky.

Druhý den však bylo vše jinak. Ukázalo se, že pan Zajonc má spory s místním rybářským sdružením a radnicí a jeho povolenky nikdo neuznává. S odstupem času musím přiznat, že pravda je patrně na straně rybářského svazu. Porybný nám sdělil, že zde vlastně pytlačíme a nemůžeme ve své činnosti pokračovat. Proto jsme byli moc rádi, že se nám podařilo najít rychle náhradní řešení,“ přiblížil nepříjemnou zápletku jeden z vedoucích Jiří Lokvenc.

O této situaci se dozvěděli členové havířovského rybářského sdružení a nabídlo celé výpravě pomoc. Kromě zajištění prostoru pro stany u Těrlické přehrady poskytlo k dispozici i svoji budovu. Devět dětí muselo rychle sbalit stany, všechny zásoby a za pomoci sponzorů a známých přejet o desítky kilometrů dál. „Je velké štěstí, že máme na Moravě řadu kamarádů, a ti nám bezprostředně pomohli. V podstatě se dá říct, že Morava je naše dovolenková oblast, protože sem jezdíme pravidelně,“ doplnila informace vedoucí vychovatelka Lena Kovářová.

Děti i jejich vychovatelé si nemohli prostředí nového azylu vynachválit. Malí rybáři si neustále vylepšovali techniky lovu, které se v kroužku učili přes zimu. Našli si samozřejmě dostatek času i na fotografování, koupání a další prázdninové aktivity. „Hlavní je, aby si děti pobyt co nejvíce užily a pořádně relaxovali. To se nám stoprocentně daří. Navíc se tady o nás starají jako v bavlnce. O našich problémech a pobytu se dozvěděl dokonce primátor Havířova František Chobot, takže s pomocí přispěchala i radnice, což nás samozřejmě moc potěšilo. Celkově máme štěstí na správné lidi. Prozatím máme zkušenost, že setkání s jedním lumpem vyváží dalších pět s dobrými lidmi, což je dobře,“ dodal Lokvenc.