Během svého týdenního pobytu se Angela Graham, Joshua Martin, Megan Hawk, Brandon Toy a Daniele Lutcher zapojí do aktivit a projektů místní pobočky Armády spásy.

První den se zámořští hosté krátce seznámili s městem. „Jsem v Havířově poprvé. Je tu hodně zeleně. Centrum je moc hezké. Ochutnala jsem také zmrzlinu, která byla výborná, lepší než u nás doma. Lidé jsou velice přátelští a přívětiví,“ uvedla své dojmy studentka Daniele Lutcher.

V úterý vedla cesta amerických studentů do Krakova a bývalého koncentračního tábora v polské Osvětimi. „V jednom muzeu holocaustu už jsem předtím byla. Také ve škole je tato problematika probíraná. To, co jsem ale viděla v Osvětimi, na to se zapomenout nedá. Až mi bylo špatně. Život za války tady musel být strašný, až neuvěřitelný,“ řekla svůj názor Daniele Lutcher.

Ve středu se mladí křesťané seznámili s prací a činnostmi v Azylovém domě pro muže a pomáhali při zvelebování zahrady. Odpoledne patřilo Komunitnímu centru AS v Šumbarku. Tříhodinového programu se zúčastnilo kolem pětatřiceti převážně romských dětí.

Atmosféra byla vynikající. Všichni se aktivně zapojili do her, soutěží a písniček, které si pro ně americký tým připravil. Do střediska zavítal i národní velitel Armády spásy v České republice Mike Stannett, který havířovské komunitní centrum před sedmnácti lety zakládal.

„Mám radost, že se tu v započatém díle úspěšně pokračuje. Je fantastické, že se pracuje s tolika romskými dětmi. Aktivity se staly profesionálnější. Rovněž Havířov je dnes barevnější,“ konstatoval nejvyšší představitel. Čtvrtek byl věnován Domu pro matky s dětmi a komunitnímu centru v ulici Jaroslava Seiferta.

„Ještě máme v programu vedle praktické pomoci v našich střediscích návštěvu Domova seniorů Přístav v Ostravě–Kunčičkách a na neděli je připravena slavnostní bohoslužba. Mezi našimi přáteli vládne spokojenost a věřím, že si z Havířova odnesou hezké vzpomínky,“ vyjádřil se hlavní organizátor místního Sboru kapitán AS Jan Cholewa.