Bohužel, malý písemný svazek je stářím a povětrnostními podmínkami velmi poničený,“ uvedl starosta Orlové Jiří Michalík, který zařídil předání písemnosti doktoru Vorlovi z Ostravské univerzity. Ten bude svitek dále zkoumat.

Nalezení svitku ale nebylo jediným zážitkem z věže. Její návštěvníci si pochvalovali třeba nádherný rozhled. ,,Nikdy jsem na této věži nebyl a proto mě pohled z výšky na město zaujal a překvapil,“ řekl orlovský starosta.

„Jsem nesmírně rád, že jsme se mohli zúčastnit obnažení kostelní věže. A to malé tajemství, které se objevilo před našimi zraky v útrobách věže, musíme, pokud to aspoň trošku půjde, rozluštit," doplnil dále.

Nadšený byl i místostarosta Martin Sliwka. ,,Když jsme stoupali vzhůru do věže, postupně jsem smekal před našimi předky, tehdejšími stavaři. A nahoře, po shlédnutí velikosti a hmotnosti kostelní báně a kříže, mi přišlo až neuvěřitelné, jak to bez současné moderní techniky - jeřábu či vrtulníku tehdy dokázali. Přitom jejich dílo tady stojí několik století a zcela určitě si zaslouží rekonstrukci. Při nalezení svitku na nás dýchla minulost tohoto města," řekl.

Představitelé města měli na sobě trička se symbolem města-kostelem, která nakonec předali děkanovi Pastrňákovi.

Kostel se letos opravuje za částku 9 milionů korun. Dva miliony poskytl díky snahám starosty Michalíka stát. Město pak poskytlo dotaci dva miliony, protože hrozilo, že kvůli nedostatku financí k akci nedojde a bude se muset vrátit i dotace státu. Opravovaná věž při tom hrozila zřícením. Na kostele se nyní opravuje i jeho boční část směrovaná na náměstí. Další peníze do devíti milionové částky vybrali mezi sebou orlovští farníci a děkan Martin Pastrňák sehnal peníze také od dalších sponzorů.