Společné pobyty havířovských handicapovaných dětí a jejich rodičů se konají již několik let. Nejprve to bylo z popudu Základní školy Generála Svobody a Help klubu, kteří se snažili o to, aby se zdravé a handicapované děti dokázaly sžít a aby rodiče poznali úskalí toho starat se a vychovávat zdravé či nemocné dítě.

Předávali si vzájemně své zkušenosti. Dalším cílem těchto táborů bylo naučit se, jak se má zdravý člověk k handicapovanému chovat a jak mu správně pomoci.

Poté iniciativu přebralo město Havířov, které se postaralo dvaceti rodičům s handicapovanými dětmi o rekreaci. V posledních třech letech vše organizuje Středisko volného času Asterix, které osloví občany Havířova ze seznamu, který poskytl odbor sociálních věcí. Zbytek volných míst se doplňuje zájemci, kteří se účastnili pobytu v minulých letech.

Program pro letošní rok se bude nést v poetickém duchu. Téma nese název: Jako z plátků květ, my z barevných střípků složíme svůj svět. Na konci pobytu si rodiče s dětmi budou moci odnést kompletní kytku s motýlem, kterou z vyhraných lístečků v soutěžích poskládali v průběhu pobytu. Už toto napovídá, že na programu budou nejen procházky a možnost na přístupném terénu i pro vozíčkáře se vydat do přírody, ale i bohatá výtvarná činnost.

Děti budou mít možnost setkání s koňmi, vycvičeným labradorem, docházet na masáže, dát si vyhřívanou perličkovou lázeň, posedět si u táboráku a zazpívat si nebo zahrát bowling. Každý podle svých možností, dovedností a chuti.

Zpestřením bude vystoupení černochů z Ostravy, kteří zajistí určitý druh muzikoterapie a se kterými Asterix spolupracuje už čtyři roky. Předvedou a naučí děti, které se toho budou moci zúčastnit, svůj černošský tanec za doprovodu afrických bubnů a pustí videoprojekci o JAR.

„Společný pobyt se koná proto, aby rodiče i s těžce postiženými dětmi měli možnost se bez větších nákladů rekreovat, podívat se na nová místa, odpočinout si od celoročního stereotypu, a to ve zcela technicky zajištěném prostředí spolu s odborným doprovodným personálem. Navíc se příští rok budeme snažit zajistit nové místo pobytu, aby to byla změna pro ty, kteří jezdí na letní integrovaný ozdravný pobyt již několik roků po sobě,“ uvedla hlavní organizátorka Štěpánka Jarošíková.

Lenka Damaškovičová