Sloupek je technickým unikátem na celém Karvinsku a také chráněnou památkou. Nyní se rekonstruuje a jeho oprava vyjde městskou pokladnu na téměř 170 tisíc korun.

„Meteosloupek na opravu čekal dlouho. Nejprve jsme zrekonstruovali prostranství před radnicí i samotné náměstí a teď přišel konečně na řadu také meteorologický sloupek. Opravy i restaurování má na starosti specializovaná firma z Velkých Hoštic. Poklad meteosloupku se celý zpevní, samotný sloupek pak řemeslníci zrestaurují,“ uvedl vedoucí organizačního odboru Lumír Macura.

Meteosloupek stojí na soklu z umělého kamene, má hranatý tvar, který je omítaný a opatřený ozdobnou mříží, která už byla na první pohled hodně zchátralá.

Poslední oprava proběhla v roce 1975, kdy se na něm opravila korouhev a sloupek byl osazen mříží. Na základě doporučení památkářů čeká meteosloupek světle šedý nátěr. Kování dělníci natřou načerno.

Na vrcholu sloupku se objeví malá korouhev, kterou před časem strhl silný vítr. Obnova meteosloupku by měla skončit v průběhu letošního léta. Při opravě dostanou všechny čtyři strany meteosloupku nové meteorologické přístroje i informativní tabulky.

„K teploměru přibude vlhkoměr a barometr a na informativních tabulkách se objeví třeba informace o počtu obyvatel, zeměpisné zajímavosti o Bohumínu, údaje o průměrné i extrémní teplotě, o srážkách a napadaném sněhu či o velkých povodních,“ vysvětlila mluvčí města Lucie Balcarová.
Na meteosloupku nebudou chybět ani informace o jeho historii a historii budovy radnice.