Obecně závaznou vyhlášku k zabezpečení místních záležitostí veřejného pořádku na veřejných prostranstvích schválili na posledním jednání havířovští zastupitelé.

„Návrh vyhlášky byl vypracován hlavně na základě četných stížností občanů. Těm se nelíbí, že jsou neustále obtěžováni podnapilými osobami například před supermarkety, večerkami, u nádraží či zastávek MHD a ve veřejných parcích,“ přiblížila důvody vypracování vyhlášky mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková.

Město se snaží tímto krokem dát jasně najevo hlavně dětem a mládeži, že celodenní zahálení s krabicí levného vína či s lahví v ruce, zpestřované příležitostným žebráním nebo bezobsažnými hádkami, není normální a slušní lidé by měli být před tímto jevem co nejvíce chráněni. Pracovníci magistrátu vytipovali ve spolupráci s městskou policií místa, která jsou z hlediska narušování veřejného pořádku v důsledku požívání alkoholu v Havířově nejproblematičtější. Tyto lokality byly do vyhlášky zaneseny a budou podléhat kontrole strážníků.

S vyhláškou sice souhlasili zastupitelé všech stran napříč celým politickým spektrem, ale zároveň upozorňovali na to, že kontrola i vymahatelnost případných pokut bude velmi složitá.

Právě případné pokutování opilých bezdomovců a následné vymáhání financí od lidí, kterým ani nelze doručit korespondenci, vyvolává mnoho rozpaků. Řešení tohoto problému není opravdu jednoduché.

„S vyhláškou samozřejmě souhlasíme. Jen se obávám, abychom ji neschvalovali jen proto, že je to v těchto dnech moderní. Přitom se bude jednat o to, aby se vlk nažral a koza zůstala celá. Nevěřím totiž, že strážníci po zjištění přestupku budou schopni v drtivé většině od bezdomovců vůbec nějakou korunu získat, a to ani ve správním řízení. Myslím si jen, že se podaří vytlačit problematické lidi z frekventovaných lokalit do jiných míst města,“ upozorňoval na problém Marek Plawny (KDU-ČSL).

„Nejlepší by bylo zřídit městskou šatlavu,“ zaznělo záhy z hloučku přihlížejících Havířovanů. To, jak si město s vyhláškou poradí, lze pozorovat už od dnešního dne.