„Z poskytnutého úvěru si lidé mohou opravit nebo vyměnit sedlovou střechu starší deseti let, mohou si zřídit čistírnu odpadních vod k domu, zaizolovat dům starší deseti let proti spodní vodě a opravit fasádu domu staršího pět let, případně zateplit jeho obvodový plášť,“ upřesnila technička pro správu bytů a budov z městského úřadu, Marcela Šelongová.

Finanční prostředky se mohou dále využít třeba na rekonstrukci koupelny a WC v bytě, který má majitel v osobním vlastnictví. Dále na zřízení plynového topení a na výměnu plastových oken.

Je úvěr od města výhodný? „Lhůta splatnosti je maximálně pět let při roční úrokové sazbě tři procenta,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková. Hranice úvěru se pohybuje od 20 do 200 tisíc korun a lze ho čerpat nejdéle do jednoho roku ode dne podpisu smlouvy o úvěry.

„Půjčku lidé splácí v rovnoměrných měsíčních splátkách, které začínají lednem roku následujícího po roce, v němž byl úvěr poskytnut,“ dodala mluvčí Cibulková.

Lidé, kteří by chtěli z tohoto úvěru čerpat, musí splnit několik podmínek. Například doložit projektovou dokumentaci stavby včetně rozpočtu. Když si budou rekonstrukci dělat sami, musí uvést přesný popis stavebních úprav spolu s odhadem nákladů.

Než člověk půjčku od města dostane, musí projít se svým návrhem rekonstrukcí u komisní rady města ve výběrovém řízení a po té ho musí schválit zastupitelstvo měs­ta.

„Během osmi let se úvěr poskytl 90 žadatelům v celkové výši 7 milionů 278 tisíc korun,“ řekla Cibulková.

V letošním roce byla vyhlášena dvě kola výběrového řízení. V prvním kole byly peníze půjčeny 11 žadatelům v částce 900 tisíc korun a druhé kolo stále probíhá. Žádosti o úvěr budou přijímány do 29. srpna. Ve Stonavě si lidé mohli od obce půjčit prakticky na cokoliv, co souviselo s pořízením nebo rekonstrukcí bydlení. Hlavním cílem této hornické obce totiž je udržet a přitáhnout do Stonavy nové občany. Lidem tak půjčovala až čtvrt milionu korun se šestiprocentním úrokem.

Letos tyto půjčky s největší pravděpodobností skončí. Důvodem je snížení sazeb ve stavebních spořitelnách a bankách.

„Tyto půjčky jsme poskytovali na pět let a byl to pro naše lidi hlavně ze začátku velmi flexibilní způsob zajištění peněz na obnovu bydlení. Byli jsme rychlejší než banky a také lidé s tím neměli tolik papírovat. Nyní, když banky konečně snížily své hypotéční a jiné sazby, už půjčka od obce není tak atraktivní a my zvážíme, zda je nezrušíme,“ říká starosta Ondřej Feber.

Stonavští si od radnice mohli půjčit například na rekonstrukci střechy, obnovu omítek, výměnu oken a dokonce i nákup bydlení nebo zřízení nového topení.