„Podle studie by do roku 2015 měla být na obou pracovištích proinvestována zhruba miliarda korun,“ uvedl ředitel nemocnice Miroslav Janečka. Dodal, že studie je pouze jakousi vizí, jak by nemocnice za dalších sedm let měla vypadat. Přesto věří tomu, že z více než 50 procent se nemocnici tyto záměry podaří naplnit. „Peníze chceme získat nejen z evropských fondů, ale také od svého zřizovatele, krajského úřadu. Do financování chce zapojit i vlastní zdroje, město Karvinou nebo okolní obce, jejíž obyvatelé služeb nemocnice rovněž využívají,“ podotknul dále ředitel karvinské nemocnice.

Investice se ovšem v nemocnici dějí už teď. Za 34 milionů se tam renovuje technologické zařízení kuchyně. Renovace bude hotova do konce letošního roku. Dalších 25 milionů korun by nemocnice ráda získala i na opravu budovy, v níž kuchyň sídlí. Kromě kuchyně by v ní v budoucnu měly být i výukové místnosti pro další vzdělávání lékařů a sester.

Už v září chce nemocnice na svých pracovištích v Karviné i Orlové vytvořit nový orientační systém. Kromě orientačních tabulí pomůže k zpřehlednění i barevné označení jednotlivých oddělení. Bude rozkresleno také na komunikacích a povede přímo k budovám, v nichž jednotlivá oddělení sídlí. V brzké době chce nemocnice na své pracoviště v Orlové instalovat i nový počítačový informační systém. Jeho prostřednictvím mohou lékaři získávat nejen údaje o pacientech, ale také se přes něj účtují platby zdravotním pojišťovnám.

Nemocnice už požádala také o dotaci z evropských fondů, s jejíž pomocí by mohla opravit okna a fasády na zhruba 20 až 30 procentech budov na svých dvou pracovištích. Vše by mělo stát přibližně 250 milionů korun, Janečka se domnívá, že až 200 milionů korun by přitom nemocnice mohla získat právě z evropských zdrojů.

Nemocnice v Karviné vznikla před 50 lety, detašované pracoviště v Orlové pak před 30 lety. „Vzhledem k stáří obou budov jsou investice nutné,“ dodal ředitel nemocnice.