Práce na novém projektu budou započaty ještě tento rok. Náklady na něj se odhadují na více než dva miliony korun,“ přiblížila mluvčí havířovské radnice Jana Pondělíčková. Projektová dokumentace bude zpracována jak pro územní řízení, tak pro stavební povolení a realizaci stavby, která bude řešit celkovou rekonstrukci velkého rondelu. „Projekt by měl být zpracován do jednoho roku,“ uvedla dále Pondělíčková.

Součástí řešení této křižovatky bude také výstavba světelného signalizačního zařízení, úprava šířkového uspořádání okružního pásu a ramen křižovatky s novým vodorovným a svislým dopravním značením. Dále se počítá s odvodněním vozovky, nasvětlení přechodů a přejezdů i rekonstrukcí veřejného osvětlení okružní křižovatky. „V plánech se nezapomnělo ani na výstavbu dělených stezek pro chodce a cyklisty,“ dodala havířovská tisková mluvčí.

Semafory by měly být instalovány nejen na příjezdových cestách ke kruhové křižovatce, ale také přímo v ní. Koordinovat dopravu budou pomáhat senzory, které mají být součástí automatického systému. Odborníci na dopravu vyzkoušeli v minulosti počítačovou simulaci, podle které se má projekt řídit. Podobně velký kruhový rondel se nenachází nikde v Moravskoslezském kraji. Nejbližší podobná křižovatka je v Hradci Králové. I tam je doprava regulována za pomocí semaforů.

„Je vidět, jak jde doba dopředu a jak se automobilová doprava u nás rozmáhá. Ještě před pár lety jsme si tuto situaci vůbec nepřipouštěli, ale nyní na ní musíme reagovat,“ řekl primátor Havířova František Chobot.