Hlavním impulsem k této společné akci byl nedávný požár ubytovny na jižní Moravě, při kterém zahynulo několik cizinců. „Každá organizace kontrolovala svou problematiku,“ uvedla mluvčí Oblastního ředitelství služeb cizinecké policie Ostrava Daniela Vlčková.

„Kontrolovali jsme doklady nejen u cizích státních příslušníků, ale i u českých občanů. Výsledkem akce, která ale ještě stále probíhá, je pochybení u dvou cizinců. Jeden nebyl schopen se doklady policistům prokázat, protože si je nechal u zaměstnavatele. Druhý cizinec, který má v České republice povolený pobyt, se do Bohumína přestěhoval z Prahy, a nenahlásil v předepsané lhůtě změnu adresy,“ vysvětlila Vlčková.

Kontrolovaní cizinci s policisty většinou spolupracovali. „Takovéto kontroly mi nevadí, klidně by mohli být i častěji,“ řekl jeden z kontrolovaných.

Také hygienici narazili na nedostatky v ubytovacím zařízení. „Sledovali jsme například dezinfekci ploch, jaké na ně používá provozovatel prostředky a po jaké době je střídá,“ řekla asistentka ochrany veřejného zdraví Simona Panchartková z Krajské hygienické stanice Ostrava.

Hygienici si prohlédli také prádelnu a údržbu jednotlivých ubytovacích pokojů. „Narazili jsme na určité nedostatky, ty zpracujeme v protokolu a věc se bude dál řešit,“ dodala Panchartková.

Cizinecká policie kontroluje ubytovny podle zákona každého čtvrt roku. Ubytovatelé jsou povinni vést domovní knihu a musí zasílat na inspektorát cizinecké policie údaje o ubytovaných cizincích.

V neděli cizinecká policie prošla ubytovny také na Ostravsku, Frýdecko-Místecku a Olomoucku. Do akce bylo nasazeno 59 policistů, zkontrolovali celkem 319 osob, z toho 83 cizinců ze třetích zemí. V jedenácti případech zjistili porušení zákona o pobytu cizinců. „Celkem jsem vybrali na pokutách 5 600 korun,“ potvrdila Vlčková. Jeden z ubytovatelů, který neměl v pořádku domovní knihu, je podezřelý ze spáchání správního deliktu.

Práce se našla také pro služební psy Falka a Aliga. V areálu bývalého cukrovaru v katastru obce Olomouc pomohli odhalit muže a ženu, kteří se před kontrolory ukryli.