Volby do sněmovny začínají za

Nahrávám odpočet ...
VYBRAT REGION
Zavřít mapu

OKD a vedení Orlové budou jednat o náhradě škod

Orlová - Jak se zdá, dojde možná v nejbližších dnech k dohodě mezi městem Orlová a společností OKD o tom, jak velké důlní vlivy uznají těžaři na objektu staré radnice v historickém jádru města. Samo OKD ale zatím nechce říct, co vše vlastně na budově radnice uzná a o jaké vlivy by přesně mělo jít.

7.8.2008
SDÍLEJ:

Radnice v OrlovéFoto: Libor Běčák

Společnost OKD předložila městu svůj posudek, představitelé radnice se s ním nyní seznamují a ve druhé polovině srpna se obě strany sejdou, aby dořešily detaily. „Dosud nechystáme žádné prohlášení pro média, jak náš posudek vypadá. To uděláme až po jednáních s městem,“ řekl včera mluvčí OKD Vladislav Sobol.

„S OKD jsme se dohodli, že posudek pečlivě prostudujeme a na společném jednání už dořešíme problematiku objektu radnice v historickém centru Orlové,“ uvedl místostarosta Martin Sliwka.

Podle něj sj potřeba citlivě uvážit, jakým stavebně technickým zásahem bude objekt stabilizován, aby ho přenos seizmických vlivů dále nepoškozoval.
„Každý takovýto zásah totiž může být nevratný a mohl by budovu ještě více poškodit,“ řekl Sliwka.

Zástupci společnosti OKD přišli s vlastním posudkem poté, co se na ně město Orlová obrátilo s posudkem svým. Aby bylo hodnocení nezávislé, nechalo si ho město udělat u odborníků z Vysoké školy báňské v Ostravě.

Tento posudek zřetelně prokázal, že budova radnice je důlními vlivy poškozena, a pokud má být historická budova zachována také pro příští generace, je třeba provést nutné úpravy.

OKD ale všechny závěry tohoto posudku neuznalo. Společnost chtěla doplnit údajné chybějící údaje.

Ředitel firmy OKD–Rekultivace Radim Tabášek tehdy uvedl, že „ …při důkladném rozboru posudku narazili naši odborníci na několik nejasností a bez znalostí odpovědí na některé další otázky nemůže společnost OKD považovat tento posudek za dostatečný podklad pro okamžité vypořádání škod. Tímto rozhodně nepovažujeme problematiku řešení důlních vlivů na budovu radnice za vyřešenou. Abychom mohli prokazatelně zhodnotit poškození radnice, je nutné zohlednit parametry a projevy vlivů na objekt radnice, a to nejen z pohledu četnosti, ale také z pohledu mezních fyzikálních veličin, charakterizujících možné zatížení nemovitosti,“ prohlásil Tabášek.

Starosta Orlové Jiří Michalík věří, že jednání o problematice týkající se staré radnice, které má proběhnout ve druhé polovině srpna, bude již konečné a výsledek tohoto jednání uspokojí zájmy občanů města Orlové.

Pokud se oficiálně potvrdí, že budova staré radnice důlními vlivy a otřesy skutečně trpí, bude to možná impuls pro vlastníky okolních nemovitostí k tomu, aby s OKD důrazněji jednali o případném odstranění škod na svých domech.

Autor: Richard Kutěj

7.8.2008 VSTUP DO DISKUSE
SDÍLEJ:
Z návštěvy fotbalu v Horních Bludovicích.
27

Na návštěvě: FC Horní Bludovice - fotbal

Dopravní nehoda. Ilustrační foto.

Starší chodkyně vstoupila před auto, které ji zranilo

VIDEO: Další zničený obytný dům jde k zemi

Zdevastovaný a vybydlený obytný městský dům naproti karvinskému gymnáziu během několika dní zcela zmizí.

Právě jsme se narodili, podívejte se na fotogalerii miminek

Podívejte se na miminka, která se narodila v posledních dnech na Karvinsku.

Policie ukončila vyšetřování výbuchu plynu

Havířov – Za loňský výbuch plynu v domě v Jarošově ulici mohl některý ze dvou zemřelých nájemníků.

Odpoledne začnou volby. Bude volební účast mizerná jako posledně?

Dnes od 14 do 22 hodin a zítra od 8 do 14 budou lidé volit své zástupce kandidující do Poslanecké sněmovny Parlamentu České republiky.

Copyright © VLTAVA LABE MEDIA a.s., 2005 - 2017, všechna práva vyhrazena.
Používáme informační servis ČTK. Kontakt na redakci.
Publikování nebo šíření obsahu Denik.cz je bez písemného souhlasu
VLTAVA LABE MEDIA a.s., zakázáno.
Marketingové podmínky. Cookies. Zrušit oznámení