Některým rodinám tak přibudou nové starosti. Nejvíce tyto změny zasáhnou samotné žáky rušených škol, kterým se změní nejen učitelé a spolužáci, ale mnohdy musí do školy dojíždět autobusy.

„Chápu, že se městu nevyplatí provozovat školu, když je tam naplněno jen pár tříd. Ale pro nás je dojíždění do centra města náročné. Nestojí to jen peníze, ale nejtěžší je časově se tomu dojíždění přizpůsobit,“ řekla Jaroslava Kohutová z Orlové.

Denní dojíždění teď čeká děti z Orlové-Města ze Zimného dolu. Od 1. září se tamní škola zcela uzavře.

„Ve škole v Zimném dole od roku 2007 probíhalo vyučování jen na prvním stupni. Důvodem bylo značné snížení počtu docházejících žáků. Jednalo se o umístění školy v okrajové části města, kde došlo postupně k likvidaci domů například v Klášterní kolonii a velká část obyvatel se z této oblasti vystěhovala,“ uvedla mluvčí města Nataša Cibulková.

Velkou nevoli hlavně u rodičů, ale i zaměstnanců ZŠ Mládí, vyvolal záměr města sloučit tuto školu s jinou. Lidé podepisovali petici proti sloučení školy a na nějaký čas jejich úsilí přineslo ovoce.

„V současné době tento záměr nebude realizován,“ potvrdila mluvčí Cibulková.

Před dvěma lety byl ukončen provoz ZŠ 17. listopadu, kde končil pronájem budovy. Objekt koupila společnost Dakol, která tam dnes provozuje své učiliště. Podle Cibulkové se v nejbližší době žádné změny na úseku základního školství nepřipravují.

Poslední žáci letos v Karviné opustili Základní školu Žižkova, která však už rok fungovala jako odloučené pracoviště jiné základní školy. „Od nového školního roku bude objekt bývalé ZŠ Žižkova využívat k výuce Obchodně podnikatelská fakulta Slezské univerzity,“ sdělila mluvčí karvinského magistrátu Šárka Swiderová.

V Karviné je podle ní počet dětí navštěvujících základní školy vyhovující. „Ale každopádně bychom uvítali více dětí, školy máme totiž obsazené v průměru ze dvou třetin,“ dodala Swiderová.

Stejně jako ostatní města se také Bohumín potýkal se snižujícím počtem žáků na svých školách. Ve městě v minulosti byla zrušena škola polská a zvláštní, kterou provozoval kraj. Některé menší školy byly svou právní subjektivitou začleněny pod školy velké.

„Školy jsme tedy nerušili, jen je zaštítily velké školy a ty teď splňují normy o počtech žáků a nemusí žádat o výjimku, nebo se dokonce rušit,“ sdělila mluvčí bohumínské radnice Lucie Balcarová.

Dále také dodala, že radní neuvažují o rušení škol, spíše se ve městě rozšiřují možnosti v oblasti speciálního školství. „Letos nově otevřeme jednu speciální třídu v ZŠ Čs. armády, kde se dětem, které mají problémy s učením, bude věnovat osobní asistent,“ upřesnila Balcarová.

Dodala, že církevní škola z Českého Těšína chystá otevření dvouletého ročníku praktické školy na náměstí Svobody ve Starém Bohumíně.