Lidé oznámili, že pod Selskou ulicí vyvěrá pramen, který je znečištěn neznámou ropnou látkou. Na místo přijeli jako první strážníci, kteří potvrdili, že voda je skutečně znečištěna olejovitou látkou a přivolali hasiče. Ti provedli malý test na přítomnost ropné látky, což se neprokázalo. Na místo v té době už jela pracovnice odboru životního prostředí havířovského magistrátu a inspektor společnosti Povodí Odry.

Nejvíce informací do případu vnesli lidé, kteří kolem mířili na své zahrádky a obyvatelé blízkých domů. „Když v restauraci smaží hranolky, teče masná voda. Když potom umývají nádobí v myčce, je tady pěna půl metru vysoká. Najisto je tady někde narušená kanalizace, která prosakuje do pramene. Ten pramen tady je totiž odjakživa,“ tvrdil starší muž.

K verzi o narušené kanalizaci se spolu s hasiči přiklonil také vodohospodář. „Je možné, že je někdo dokonce připojen načerno. Bude se to muset ověřit,“ potvrdil. Pracovnice magistrátu současně připustila, že na problémy se znečištěním město už řeší delší dobu.

Svou verzi mají také zahrádkáři. „Když sedíme na zahrádkách, víme, co právě dělají domkaři nad námi. Podle znečištění vody víme, jestli třeba perou nebo vypouštějí žumpu. A věřte, že to dělají několik let a nic se s tím nedělá,“ řekl strážníkům muž jdoucí k řece.