„Nejčastější příčinou smrtelné nehody bývá čelní náraz do jiného auta nebo do pevné překážky, většinou do stromu ve velké rychlosti. Viník bývá často pod vlivem alkoholu nebo jiných návykových látek a ve vozidle s ním jedou další spolujezdci,“ naznačil okresní policejní mluvčí Stanislav Sobol.

Proč jsou viníky právě mladí řidiči? „Mladí lidé velmi často riskují, například překračováním povolené rychlosti. Mladí řidiči se často předvádějí v autě plném vrstevníků. Druhým faktorem je nezkušenost. Jsou ještě málo vyježdění,“ uvedl Sobol.

Před měsícem zrovna na rychlou jízdu doplatil dvaadvacetiletý motorkář. „Na motorce se srazil s osobním vozidlem u Elmaxu v Karviné. Jel sice po hlavní silnici, ale tak rychle, že řidič automobilu vyjíždějící z vedlejší silnice nestačil střetu zabránit,“ vysvětlil policejní mluvčí s tím, že motorkář skončil s četnými zlomeninami v nemocnici.

Tragicky skončila nedávná nehoda v Orlové u Penny Marketu. Devatenáctiletý řidič při ní zabil poštovní doručovatelku. „Jel ve směru na městskou část Lutyně. Přitom ale přejel do protisměru, kde srazil jednapadesátiletou pošťačku, která tudy projížděla na kole. Žena utrpěla vážná zranění a byla letecky převezena do ostravské nemocnice, kde přes péči lékařů zemřela,“ uvedla policejní mluvčí Zlatuše Viačková.

Příčina nehody se vyšetřuje, ale pravděpodobně za ní bude nezvládnutí řízení ve vysoké rychlosti.

Podle policistů je padesát procent všech smrtelných nehod způsobeno nedodržením rychlostního limitu.

Podle oficiálních statistik bylo za uplynulý rok nejvíce obětí i viníků dopravních nehod ve věkové skupině 25 až 34 let. V této kategorii zemřelo 244 lidí, což je o šedesát více než v roce 2006. Mezi mladými oběťmi bývají i sami mladí řidiči, nejčastěji viníci smrtelných nehod. V posledních chvílích svého života tak připravili o život 174 osob.