Podle mluvčí karvinského magistrátu Šárky Swiderové jsou ve městě zaplněny hlavně školky v části Nové Město a na sídlištích, kde žije více mladých rodin. „Tam, pokud rodiče nezapsali dítko včas, už stěží v září seženou místo. Volné kapacity jsou nyní ještě ve starších částech Karviné,“ radí Swiderová. Celkově jsou karvinské mateřské školy vytíženy tak na 80 procent.

S nárůstem dětí měli velký problém v Orlové, kde byla už loni nedostatečná kapacita školek. Proto město zřídilo školku novou. „Školky máme vytíženy na sto procent, proto jsme vloni otevřeli novou MŠ s kapacitou 29 míst,“ řekla mluvčí Orlové Nataša Cibulková.

Dnes je i tato školka plně obsazená. „Pokud potřebuje někdo z rodičů umístit své dítě do předškolního zařízení v průběhu školního roku, pak nemá v podstatě žádné šance,“ přiznala Cibulková.

Také proto připravuje odbor školství na žádost ředitelky MŠ na ulici Karla Dvořáčka další navýšení. Počítáme s tím, že tento návrh bude schválen, a vyhovíme tak narůstajícím požadavkům ze strany rodičů,“ dodala mluvčí.

Bohumín hlásí naplněnost školek z devadesáti procent. „Aktuálně jsou téměř všechny bohumínské mateřské školy plné. Každá městská část má jednu školku, jen v městské části Záblatí jsou hned tři – jedna městská a dvě soukromé, a proto je zde ještě několik volných míst,“ informovala bohumínská mluvčí Lucie Balcarová.

A pokud jste nesehnali místo pro své dítko vůbec, můžete využít předškolní přípravky, které fungují v každém městě.

Také s umístěním malých dětí do předškolního zařízení můžete mít problém. Většina mateřských škol přijímá děti až od 3 let věku a jeslí je na Karvinsku jako šafránu.

Ale řešení existují, jak dokládá příklad Aleny Filipové z Orlové. „Dostala jsem skvělou pracovní nabídku, ale můj syn ještě neměl tři roky. Protože jesle v Orlové nefungují, obešla jsem všechny školky v Orlové, ale nechtěli mi syna nikde vzít. Zkusila jsem školku v Dolní Lutyni a tam mi Vojtíška vzali. Měli málo dětí. Sice jsem to měla s vozením do školky trochu z ruky, ale byla jsem ráda, že mohu nastoupit ihned do práce a o syna bylo taky postaráno,“ řekla dvaatřicetiletá Alena Filipová z Orlové.

V Karviné zavedli pro rodiče dvou- a tříletých dětí novinku. „Otevřeli jsme jednu třídu s dvanácti místy pro tak malé děti v MŠ v ulici U mateřské školy v Karviné–Ráji,“ uvedla mluvčí města Šárka Swiderová.

Nabídku mohou využít právě rodiče, kteří nepochodili v jeslích nebo mají tuhle školku blízko. „Naše jediné jesle mají kapacitu dostatečnou, tohle je spíše nabídka pro ty, kteří jsou z okolí a nebo třeba v jeslích neuspěli,“ dodala.