„Uvolněné byty čtvrté kategorie už znovu nepřidělujeme a i v licitacích pronajeme byt jen tomu, kdo má čistý trestní rejstřík a nemá vůči městu dluhy. Prostě bezproblémovým občanům,“ přiblížila praktické kroky města ohledně přidělování bytů místostarostka Věra Palková.

Toto vše je součástí politiky tzv. Nulové tolerance, kterou město vyhlásilo před několika lety se záměrem bojovat proti lidem, kteří neplatí nájemné, sociální dávky prohrávají v automatech či utrácejí za alkohol.

A tato politika se prý vyplácí. „Máme už celkem 105 volných bytů a máme s nimi další plány. Dva objekty v ulici P. Cingra, odkud jsme z bytů vystěhovali neplatiče, chceme zrekonstruovat tak, aby v nich mohli být lidé, kteří chtějí kvalitní bydlení a je u nich záruka, že budou řádně platit,“ řekla Palková.

Stravenky místo peněz

Podobně nekompromisní jsou v Bohumíně vůči lidem, kteří pobírají sociální dávky a o nichž mají úředníci informace, že peněz využívají ke hře na automatech či si za ně kupují alkohol. „Po vzoru okolních měst jsme zavedli stravenky, které přidělujeme lidem, o kterých víme, že sociálních dávek zneužívají,“ řekla Palková.

Podle ní pobírá v Bohumíně sociální dávky tímto způsobem asi třetina těch, kteří na ně mají nárok. Za ně si mohou jejich držitelé pořídit ve vybraných prodejnách potraviny a základní hygienické potřeby.

„Hodnoty stravenek jsou různé. Extrémy, které tady máme, pro ty máme i padesátikorunový poukaz na den. Snažíme se těm, o kterých víme, že by peněžité dávky okamžitě propili, situaci co nejvíce zkomplikovat,“ říká Palková.

Připustila, že i tak není vyloučeno, že někteří si dokáží zajistit směnu stravenky za hotové peníze a ty použít podle svého.

Starosta Bohumína Petr Vícha, známý svým nekompromisním postojem k lidem, kteří nerespektují pravidla, se netají tím, že ho výsledky politiky Nulové tolerance těší. A to přesto, že se objevují kritické hlasy, že kvůli této politice města se některé sociálně nepřizpůsobivé rodiny stěhují do sousedních měst a mají s nimi potíže zase jinde.

„U nás razíme zásadu: Buď respektuj pravidla, nebo si hledej bydlení jinde!“ Chápu, že se to třeba starostům okolních měst nemusí líbit, že jim tam vlastně takto „posíláme“ problémové lidi, ale kdyby takto postupovala i okolní města, tito lidé by pochopili, že nemají jinou možnost, než dodržovat pravidla,“ míní Vícha.