Při kontrole nebyl ani jeden z Indů schopen předložit oprávnění k tomu, že může na území našeho státu pracovat legálně. „Obtížná byla už samotná komunikace s nimi. Pouze dva muži uměli alespoň částečně anglicky, jeden mladý Ind dokonce neuměl ani psát,“ přiblížil mluvčí Celního ředitelství Ostrava Karel Moškoř.

Kontroly zaměstnávání cizinců je jedna z mnoha činností pracovníků celní správy, kteří využívají svých zkušeností, včetně sledování pohybu osob v regionu k tomu, aby pak ve vhodnou chvíli provedli kontrolní činnost na podezřelém místě. „I tento pozitivní příklad nelegálního zaměstnávání byl k dalšímu řízení předán příslušnému úřadu práce, do Karviné. Zaměstnavateli hrozí finanční postih, který se může řádově dostat až do výše dvou milionů korun,“ dodal Moškoř.

Většina kontrol celníků na nelegální zaměstnávání cizinců v Moravskoslezském kraji směřuje do míst, kde je očekáván pohyb zahraničních pracujících.
Mezi nelegálně pracujícími cizinci se na severu Moravy a Slezska nejvíce objevují občané z Vietnamu, Moldávie či Ukrajiny, nyní přibyli také Indové.⋌(toj)