Jedete po dálnici a někde před vámi dojde k havárce. Nebo se třeba jinde provádějí opravy vozovky a v místě se tvoří dlouhé kolony. Případným nesnázím s tím spojeným se nyní můžete včas vyhnout.

Na komplikace v dopravě totiž řidiče nově upozorňuje Národní dopravní informační a řídící centrum (NDIC), které bylo dnes slavnostně otevřeno v Ostravě. Moderními technologiemi vybavené středisko monitoruje a řídí dopravu v celé České republice.

„V praxi to funguje tak, že když se stane nehoda, tak se všechny zaznamenané informace třeba od policistů, hasičů či také od volajících lidí dostanou tady do tohoto centra. To pak může promítnout upozornění na speciální tabule na dálnicích, řidiči se o komplikacích dozvědí také z GPS navigací vybavených systémem RDS-TMC,“ vysvětlil koordinátor projektu Jan Zvára.

Na nesnáze během cesty se pak podle jeho dalších slov mohou řidiči díky NDIC připravit také už doma před jízdou. A to ze zpravodajství v televizi, rádiu nebo na internetových stránkách www.dopravniinfo.cz.

Speciálních tabulí přímo na dálnicích, které mohou aktuální informace zobrazovat, je zatím pouhých šest. „Jen do konce tohoto roku jich však přibude dalších dvaadvacet,“ poznamenal šéf Ředitelství silnic a dálnic Alfred Brunclík s tím, že systém je naddimenzován, takže by měl sloužit i za dvacet třicet let.

Čtvrtek den byl pro otevření NDIC vybrán ze symbolického důvodu. Přesně před sedmi lety postihly Ameriku rozsáhlé teroristické útoky.

„Od té doby je na celém světě zvýšený zájem o vnější i vnitřní bezpečnost občanů. A tento systém by měl pomoci přinést více bezpečí na tuzemské silnice,“ uvedl během slavnostní akce premiér Mirek Topolánek.

Ministr dopravy Aleš Řebíček pak ještě v této souvislosti dodal: „Dál v Evropě v tomto ohledu nikdo není. Náš cíl je jednoznačný – méně mrtvých na silnicích.“

Co je to NDIC?
Národní dopravní informační a řídící centrum je centrální operační pracoviště zajišťující 24 hodin denně, sedm dní v týdnu sběr, zpracování, sdílení, publikování a distribuci dopravních dat o dopravních nehodách, překážkách provozu, požárech vozidel, uzavírkách a objížďkách či sjízdnosti komunikací na celém území České republiky. zdroj: ŘSD
Co je RDS-TMC?
Služba, která se označuje jako RDS-TMC, je zjednodušeně řečeno přijímání a zobrazování dopravních informací na displeji navigace. Dříve byl tento systém běžný především v pevně zabudovaných navigacích, nyní se dostává i do navigací přenosných. Některé z nich ho v sobě již mají zabudovaný, do některých je třeba přikoupit přijímač těchto informací a některé navigace s RDS-TMC pracovat neumějí vůbec. K poskytování informací kanálem RDS-TMC užívá NDIC síť vysílačů Českého rozhlasu.