Dům je nešťastně projektován už jen tím, že má dva vchody, které jsou v každém patře spojeny průchozí chodbou uprostřed domu. V domě je řada anonymních zákoutí, mnoho malých bytů a řada sociálně slabých nájemníků. Často tam zasahuje policie při různých konfliktech, výjimkou nejsou ani sebevraždy.

Přestože za svou pověst nemůže dům samotný, ale jeho nájemníci, rozhodla se Městská realitní agentura (MRA) k jeho přestavbě. Ta by měla zaručit jiné složení sociálních skupin nájemníků a tím i větší klid a pořádek.

Stavební povolení už je vydáno, připravují se první práce.

Nejdříve přijdou na řadu výtahy. „Letos začneme tím, co jako protipožární prevenci požadují hasiči. V domě se musí vybudovat dva nové evakuační výtahy. Budou v šachticích, které nyní slouží pro původní osobní výtahy. Jeden bude nákladní, druhý osobní. Oba budou mít nezávislý zdroj elektrické energie, aby byly schopny provozu i při nenadálém výpadku proudu. Součástí je také vzduchotechnika. Práce začnou každým dnem a tato část stavby si vyžádá zhruba 4,5 milionu korun,“ řekl technický náměstek MRA Petr Smrček.

Hlavní část rekonstrukce se bude konat příští rok. Dům už se na ni připravuje postupným uvolňováním některých bytů. V současné době je jich v domě 168, po rekonstrukci to bude mnohem méně a navíc budou mít jiné sociální využití.

„Nyní slouží jedno patro pro byty se sociální službou. Po přestavbě bude dům rozdělen na dva samostatné vchody. V jednom bude ubytovna. Ta bude mít samostatnou recepci. Nepůjde o klasické nájemní bydlení, ale o ubytování až 60 lidí, kteří například ztratili nárok na bydlení. Ubytování se bude prodlužovat vždy po měsíci. V druhém vchodě bude od prvního do šestého podlaží 55 sociálních bytů. Každé patro bude mít samostatný přístup zabezpečený elektronickým systémem, aby se tam seniorům nikdo jiný nedostal,“ vysvětlil Smrček.

Změny se týkají také ostatních podlaží. Nyní tam jsou jen jednopokojové garsonky nebo dvoupokojové byty s kuchyňským koutem. Po přestavbě budou některé byty rozšířeny. Celkem jich bude 49.„Už teď máme v domě padesát bytů uvolněných, aby byly připraveny k přestavbě. Rekonstrukce si v příštím roce vyžádá přibližně 23 milionů korun. Bytů bude v domě méně, ale budou ve více velikostních kategoriích. Snížením počtu bytových jednotek docílíme kvalitnějšího bydlení,“ dodal Smrček k rekonstrukci.